II Europejskie Sympozjum Polskich Macierzy Szkolnych

W piątek 15 października zakończyły się 2-dniowe obrady II Europejskiego Sympozjum Polskich Macierzy Szkolnych w Wilnie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Macierzy Szkolnych z: Anglii, Belgii, Niemiec, Czech, Białorusi i Litwy.
Pomimo, iż polskie szkoły w Europie różnią się programami kształcenia, łączy je polski język, historia, geografia, jak również polska tradycja przekazywana młodszemu pokoleniu, wymiana doświadczeń oraz wzajemne poznawanie się i wspieranie. Na Zjeździe wysunięte zostały plany m.in. wymiany młodzieży pomiędzy Macierzami oraz organizowanie wspólnych konkursów, festynów. Placówki chcą ze sobą współpracować.

Uczestnicy spotkania zaapelowali do władz polskich o dalsze wspieranie ośrodków polonijnych. Na pomoc pod względem doradczym i w celu podniesienia kwalifikacji nauczycieli liczy Macierz na Litwie, gdzie polskie szkoły są państwowe. Natomiast Macierzom Szkolnym z Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Belgii zależy przede wszystkim na pomocy finansowej dla ich polskich szkół społecznych, które tam dominują.

Na II Europejskim Sympozjum Polskich Macierzy Szkolnych został przyjęty apel do władz litewskich, w którym wyrażone zostało zaniepokojenie z powodu projektu nowej ustawy o oświacie. Jak przedstawiono w apelu, “W imieniu polskich organizacji oświatowych Anglii, Belgii, Białorusi, Czech i Niemiec, uczestników II Europejskiego Sympozjum, apelujemy do najwyższych władz Republiki Litewskiej o zaprzestanie szkodliwych działań skierowanych na ograniczanie prawa polskiej mniejszości narodowej na Litwie do nauczania w języku ojczystym, do zachowania tożsamości narodowej i wszechstronnego rozwoju zgodnie z normami otwartego społeczeństwa demokratycznego”.
Kolejne Sympozjum zaplanowane jest za kilka lat w Belgii.

dm/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply