Igrzyska: Włoska bokserka zrezygnowała z walki z Algierką, która w ub. roku nie przeszła testów kwalifikujących płeć

Włoska pięściarka Angela Carini w 46. sekundzie walki z Imane Khelif w 1/8 finału turnieju olimpijskiego w kategorii 66 kg zeszła z ringu, odmawiając kontynuowania pojedynku. Powodem tej decyzji są kontrowersje wokół testów kwalifikowalności płci Algierki. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zapewnia, że wszystkie procedury zostały zachowane.

Jeszcze przed walką Włoski Rząd i Włoski Komitet Olimpijski (CONI) wyraziły zaniepokojenie faktem, że Khelif, która została zdyskwalifikowana podczas zeszłorocznych mistrzostw świata za niezaliczenie testów kwalifikujących płeć, została dopuszczona do igrzysk w Paryżu.

Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA), która uniemożliwia sportowcom z chromosomami XY rywalizację w zawodach kobiet, jest skonfliktowana z MKOl i została odsunięta od turnieju olimpijskiego.

MKOl dopuścił do rywalizacji także Lin Yu-ting (57 kg) z Tajwanu, którą również odsunięto od rywalizacji w MŚ 2023 z tych samych powodów co Algierkę.

Włoska minister rodziny i równości szans Eugenia Roccella wyraziła swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją.

“To bardzo niepokojące, że dwie osoby transpłciowe, mężczyźni identyfikujący się jako kobiety, zostały dopuszczone do zawodów boksu kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu po wykluczeniu z ostatnich zawodów” – stwierdziła Roccella. Dodała również, że “zaskakujące jest to, że na poziomie międzynarodowym nie ma pewnych, ścisłych i jednolitych kryteriów oraz że może istnieć podejrzenie, a nawet więcej niż podejrzenie, nieuczciwej i potencjalnie niebezpiecznej rywalizacji jednego z pretendentów do igrzysk olimpijskich, wydarzenia symbolizującego uczciwość sportową”.

Jednak obecność chromosomów XY nie oznacza, że Khelif jest osobą transpłciowa i spekuluje się, że ma różnice w rozwoju płci (DSD) – co jest zbiorczą nazwą serii rzadkich schorzeń, które powodują, że dana osoba rozwija się inaczej niż zwykle oczekuje się od przypisanej jej płci.

Sprawa nabrała międzynarodowego charakteru, a w obronie rodaczki stanął piłkarz AC Milan Ismael Bennacer. Na swoich profilach w mediach społecznościowych napisał, że “daje pełne wsparcie dla Khelif, która teraz cierpi z powodu nieuzasadnionej fali nienawiści. Jej obecność na igrzyskach olimpijskich to po prostu wynik jej talentu i ciężkiej pracy. Wierzymy w Ciebie, że będziesz godnie reprezentować barwy Algierii”.

Jak informowaliśmy, organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec chrześcijan. Ma to związek z falą krytyki spowodowanej inscenizacją, która została powszechnie zinterpretowana jako nawiązanie do obrazu “Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. Oświadczenie w tej sprawie wydali m.in. francuscy biskupi. Jeszcze dzień wcześniej broniące inscenizacji osoby upierały się, że spektakl nawiązywał do świąt związanych z Dionizosem.

Kresy.pl / sport.tvp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    “Brytyjska pisarka Rowling o transpłciowych zawodnikach na Igrzyskach Olimpijskich:

    Czy jakiekolwiek zdjęcie może lepiej oddać nasz nowy ruch na rzecz praw mężczyzn? Uśmiech mężczyzny, który wie, że jest chroniony przez mizoginiczny establishment sportowy, rozkoszujący się cierpieniem kobiety, którą właśnie uderzył w głowę i której ambicje życiowe właśnie zniszczył.”