IBRiS: Duda wciąż liderem, Zandberg prowadzi w dużych miastach [SONDAŻ]

Andrzej Duda nadal jest liderem wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta, szczególnie na wsi i w większości grup wiekowych – wynika z sondażu IBRIS. W dużych miastach liderem jest Adrian Zandberg, a trzecie miejsce, za Dudą, zajmuje Krzysztof Bosak. Relatywnie wysokie wyniki wśród młodszych wyborców notuje Szymon Hołownia.

Według opublikowanego w sobotę sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski, urzędujący prezydent Andrzej Duda wciąż cieszy się największym poparciem. Gdyby wybory prezydenckie odbywały się obecnie, zagłosowałoby na niego 43,8 proc.

Na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska, potencjalna kandydatka Koalicji Obywatelskiej. Obecna wicemarszałek Sejmu może liczyć na poparcie 21,8 proc. ankietowanych. Oznacza to, że ma aż 22 pkt. proc. straty do Dudy.

 

Pozostali kandydaci są daleko w tyle. IBRiS w badaniu założyło, że kandydatem Lewicy będzie Adrian Zandberg, lider skrajnie lewicowej partii Razem, PSL – lider tej partii, Władysław Kosiniak-Kamysz, a Konfederacji Wolność i Niepodległość – poseł i wiceszef Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak. Konfederacja, podobnie jak KO, przeprowadzi jednak u siebie prawybory, stąd nie wiadomo na razie, czy Bosak ostatecznie będzie kandydował na prezydenta. W badaniu uwzględniono również Szymona Hołownię, pisarza i publicystę z nurtu tzw. katolicyzmu otwartego i znanego z występów na antenie TVN. W ostatnim czasie pojawiają się kolejne sygnały wskazujące, że może on wystartować w wyborach.

Z tego grona, największe poparcie uzyskali Zandberg (9,5 proc.) i Kosiniak-Kamysz (8,3 proc.). Na Bosaka chce głosować 4 proc. respondentów, a na Hołownię – 3,7 proc. 6,1 proc. nie potrafiło wskazać kandydata, “żaden z powyższych” odpowiedziało 2,9 proc.

Na Dudę kobiety wskazywały równie często jak mężczyźni, przy czym wśród kobiet na drugim miejscu znalazła się Kidawa-Błońska (28 proc. względem 48 proc. urzędującego prezydenta). U mężczyzn wicemarszałek Sejmu ma słabszą pozycję (16 proc. względem 40 proc. Dudy), na korzyść innych kandydatów (Kosiniak-Kamysz – 12 proc.; Adrian Zandberg – 10 proc.).

Pod względem grup wiekowych, prezydent Duda wygrywa z Kidawą-Błońską w najmłodszej (18-24 lat) – 40 proc. do 27 proc., ale przegrywa w najstarszej (70 i więcej) – 28 proc. do 45 proc.. Andrzej Duda wygrywa we wszystkich pozostałych grupach, najwyraźniej w grupie 40-49 lat (64 proc. do 12 proc.).

Co ciekawe, Hołownia notuje największą popularność w grupie wiekowej 25-29 lat, gdzie z poparciem na poziomie 18 proc. zajmuje drugie miejsce. Jednocześnie, Kidawa-Błońska w zasadzie nie może liczyć tam na żadne wyraźne poparcie – w badaniu uzyskała w tej grupie tylko 0 proc. 19 proc. ankietowanych z tej grupy nie potrafiło wybrać spośród przedstawionych kandydatów.

W kolejnej grupie wiekowej (30-39 lat), Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na 17 proc. głosów, natomiast Hołownia i Kosiniak-Kamysz mają po 13 proc.

Andrzej Duda jest zdecydowanym liderem na wsi (62 proc.). Drugie miejsce zajmuje tam Kidawa-Błońska, z wynikiem tylko 12 proc.. W małych miastach (do 50 tys. mieszkańców) przewaga urzędującego prezydenta jest już jednak wyraźnie mniejsza (40 proc. do 24 proc.), a w średnich miastach (50-250 tys. mieszkańców) Kidawa-Błońska wyraźnie go wyprzeda (41 proc.; 20 proc. dla Dudy).

W dużych miastach (250 -500 tys.) „czarnym koniem” jest Adrian Zandberg (28 proc. głosów). Andrzej Duda, z wynikiem 21 proc., zajmuje tam drugie miejsce, a Krzysztof Bosak – trzecie (17 proc.). Kidawa-Błońska uzyskała w dużych miastach poparcie na poziomie 8 proc.

W metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców rezultaty sondażu są wyrównane. Pierwsze miejsce zajmuje Duda (30 proc.), a drugie, tuż za nim, Kidawa-Błońska (29 proc.). Trzecie miejsce zajmuje tam Kosiniak-Kamysz (19 proc.).

Czytaj także: Zwycięstwo Andrzeja Dudy w II turze wyborów niepewne? [SONDAŻ]

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 22 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

wp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply