Honorował Banderę i Szuchewycza – polski MSZ popiera jego kandydaturę na konsula Ukrainy w Lublinie

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozytywnie zaopiniowało jego kandydaturę na stanowisko Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie” – głosi stanowisko resortu spraw zagranicznych w sprawie mianowania Wasyla Pawluka, działacza banderowskiej partii Swoboda, na konsula generalnego Ukrainy w Lublinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Neobanderowiec Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie

Zgodnie z informacjami uzyskanymi za pośrednictwem naszych placówek dyplomatycznych na Ukrainie, działalność pana Wasyla Pawluka przed objęciem przez niego stanowiska Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie dowodzi jego aktywnego zaangażowania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich, w tym jego sprzyjających stronie polskiej zabiegów na rzecz rozwiązania kwestii Domu Polskiego we Lwowie– odpowiedziało ministerstwo na nasze pytanie dotyczące nominacji Wasyla Pawluka. Resort spraw zagranicznych nie ukrywa, że wiedział o działalności Pawluka w partii „Swoboda”, politycy której sami nazywają siebie „banderowcami”. Ministerstwo twierdzi jednak, że Wasyl Pawluk był przychylnie nastawiony do Polski i do mniejszości polskiej na Ukrainie:

Odnotowaliśmy, że pan Wasyl Pawluk był radnym i sekretarzem Lwowskiej Rady Miejskiej, a także członkiem partii „Swoboda” (obecnie zawiesił członkostwo w tej partii), należąc do grupy lokalnych działaczy i urzędników ukraińskich, którzy zajmowali przyjazne Polsce stanowisko, opowiadając się za współpracą z Polską, w tym – za wspieraniem mniejszości polskiej– czytamy w stanowisku MSZ. Resort podaje, że pozytywnie zaopiniował kandydaturę Wasyla Pawluka:

Biorąc pod uwagę aktywność pana Wasyla Pawluka w ramach działalności partyjnej, samorządowej i artystycznej na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozytywnie zaopiniowało jego kandydaturę na stanowisko Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie– informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Biura Rzecznika Prasowego.

13 stycznia 2011 roku podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej Lwowa, której sekretarzem był wówczas Wasyl Pawluk, przegłosowano uchwałę, w której zaznacza się, iż „Bandera i Szuchewycz byli, są i będą narodowymi Bohaterami”. Zapowiedziano też wówczas, że „Janukowycza zmiecie siła ukraińskiej rewolucji narodowej”oraz że „rewolucja ta będzie miała miejsce pod flagą Bandery”.

Uchwała została przyjęta podczas posiedzenia, które odbyło się pod pomnikiem Stepana Bandery we Lwowie. W ten sposób Rada Miejska Lwowa zareagowała na decyzję Okręgowego Sądu Administracyjnego w Doniecku o pozbawieniu Romana Szuchewycza i Stepana Bandery tytułów Bohatera Ukrainy.

Zbrojnę ramię OUN (B) – Bandery, Ukraińska Powstańcza Armia, dowodzona przez Romana Szuchewycza, odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich podczas II wojny światowej i w latach powojennych.

zik.ua / Kresy.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • vileyko
   vileyko :

   Dziwny argument panie Grzegorzu – przed wojna nikt nie wiedzial ze bedzie wojna i nikt nie wiedzial kto w przyszlosci bedzie zbrodniarzem wojennym; polskie wladze przed wojna nie czytaly z dloni Goeringa, Hitlera czy Stalina a tu mamy jasna sytuacje – przez „polskie” MSZ popierany jest czlowiek dla ktorego wzorem jest inicjator ludobojstwa. I to jest hanba.

 1. kp
  kp :

  Pytanie, czy członek ukraińskiej partii odwołujący się tradycji nazistowskiej UPA może być przyjazny Polsce i Polakom? Wydaje się, że jest to sprzeczność. Należy nagłaśniać sprawę w mediach i środowiskach, zwłaszcza lubelskim i w ten sposób wywrzeć odpowiednią presję. Przecież 99,999% Polaków nie ma wiedzy, że członek banderowskiej partii swoboda jest konsulem w Polsce.

 2. raf66
  raf66 :

  W słowniku ludzi cywilizowanych brakuje określeń na zachowanie „naszego” ministra MSZ i „naszych” elit. Jestem przekonany że w PRL-u bis wreszcie dojdzie do rewolucji i ta banda oszustów , złodziei i targowiczan wreszcie pójdzie siedzieć na długie lata.Raf66

 3. baciar
  baciar :

  Wpis internauty pod artykułem…

  ~ukry wypad na upaine :
  W Warszawie jest siedziba Związku banderowców w Polsce, zwanym Związkiem Ukraińców Kieruje nim Petro Tyma – zwolennik Bandery. W redakcji gazety ukraińskiej „Nasze słowo” -z siedziba w Warszawie, siedzą dyżurni historycy i oni wchodzą na wszystkie dyskusje, przedstawiają się jako Polacy i opluwają zarówno Polskę jak i Rosję. Dlatego na forum jest tyle wrogich komentarzy na temat Rosji, bo robią to nacjonaliści ukraińscy z „Naszego słowa”, znający dobrze język polski i historię stosunków w Europie.
  Nie dyskutujcie z tą banderowską dziczą, a opisujcie znane Wam ich zbrodnie, N I E N A W I D Z Ą tego, i po tym poznacie banderowca, którego przodków nie wykopano podczas Akcji Wisła, lecz przeniesiono z lepianek, do murowanych domów. Dzisiaj nie ma oprócz Litwinów bardziej zajadłych wrogów wszystkiego co Polskie niż mniejszość ukraińska w Polsce, marzą o tym, by Polskę wkręcić w wojnę z Rosją, będa wtedy mogli sięgnąc po “etnicznie ukraińskie” ziemie, które sa w obecnych granicach Polski, a których sie dopomina Prawy Sektor i inni ukraińscy nacjonaliści, co najciekawsze… POPIERANI przez naszych polskojęzycznych polityków, których czas najwyższy W Y M I E N I Ć.

 4. zan
  zan :

  Polski MSZ aktywnie zwalcza organizacje polonijne. Przecież wiadomo, że tam na kluczowych stanowiskach Polaków nie ma od lat. Polska została podbita od środka, a bezmózgi polski plebs obawia się inwazji zielonych ludzików, bo tak mu powiedzieli w TVN. Plebs się obudzi gdy zacznie już dochodzić do nieodwracalnej zagłady biologicznej.

 5. szczurek
  szczurek :

  Daje nam Węgier przykład jak zwycięzać mamy, za przykładem z xportal.pl
  Węgry: Jobbik przeciwko UPA

  on 20 kwietnia 2015 11:21

  Przytaczamy pełen tekst uchwały, jaką zarząd Ruchu na rzecz lepszych Węgier – Jobbik przyjął w związku z ustanowieniem oficjalnego kultu UPA na Ukrainie.

  Jobbik przeciwko odrodzeniu ludobójczych tradycji na Ukrainie

  9 kwietna ukraiński parlament przyjął ustawę, która nadała Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) status formacji walczącej o niepodległość kraju. Jednocześnie podważanie celowości działań UPA będzie od tej pory sprzeczne z prawem i może być karane.

  W latach 1943-47 UPA dokonała ludobójstwa na ponad 100 tysiącach bezbronnych polskich cywilów na Wołyniu oraz w Galicji Wschodniej. Głównym celem Ukraińskiej Powstańczej Armii było państwo pozbawione ludności nie-ukraińskiej, zbudowane na terenach, gdzie żyło wiele innych narodów: Węgrzy, Polacy, Rusini, Rosjanie, Rumuni. Kwestia mniejszości narodowych miała być rozwiązana w formie czystek etnicznych.

  Jobbik podkreśla stanowczo, że budowa tożsamości narodowej na tego typu tradycjach jest niebezpieczna dla państw sąsiednich oraz dla wszystkich mniejszości narodowych żyjących w państwie ukraińskim. Jeśli władze Ukrainy akceptują metody UPA, to wówczas możliwe jest powtórzenie się podobnej tragedii w przyszłości.

  Apelujemy do rządów krajów sąsiadujących z Ukrainą, szczególnie do rządu węgierskiego, o adekwatną reakcję na aprobowany na poziomie państwowym szowinizm ukraiński. Wzywamy, by podjęły one działania zmierzające do ochrony mniejszości narodowych i by domagały się autonomii politycznej, kulturalnej oraz w zakresie szkolnictwa. Jest to niezbędne w przypadku, gdy ukraiński rząd oraz parlament oddają honory i aprobują tradycje oraz osoby, które mają na rękach krew niewinnej ludności.

  Wzywamy również ukraiński rząd i władzę ustawodawczą do rozważenia konsekwencji swoich decyzji. Jobbik zadaje także publicznie pytanie, jak rząd w Kijowie zamierza zapewnić respektowanie praw tysięcy Węgrów, Polaków, Rusinów, Rosjan, Rumunów i innych wspólnot narodowych oraz w jaki sposób członkowie tych społeczności mają być równoprawnymi obywatelami Ukrainy, jeśli władze państwa honorują odpowiedzialnych za ludobójstwo szowinistów.

  Ruch na rzecz Lepszych Węgier zamierza obserwować każdy kolejny ruch związany z wprowadzaniem wspomnianej ustawy – bez względu na to, której mniejszości narodowej będzie on dotyczył. Będziemy także zwracać uwagę na kolejne działania reżimu w Kijowie oraz będziemy informować węgierską i międzynarodową opinię publiczną o każdej niedogodności dla mniejszości narodowych na Ukrainie.

  Márton Gyöngyösi

  Za: jobbik.com