Hołownia mówił w Kijowie o ludobójstwie Tatarów – nie wspomniał o ofiarach UPA

Polska zawsze będzie stać ramię w ramię z Ukrainą w walce z rosyjską agresją, to się nie zmieniło i nie zmieni – mówił marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy.

W środę, w trakcie przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy, Hołownia twierdził, że Polska ze względu na swoje zdecydowane stanowisko wobec przedłużającego się konfliktu staje się obiektem rosyjskiego dywersja państwowa i działania hybrydowe. Według niego, w kraju nie było wcześniej takiej skali ataków hybrydowych z udziałem dywersantów, technologii informatycznych, z udziałem uzbrojonych ludzi, w szczególności na granicy polsko-białoruskiej.

„Rozmawialiśmy o tym z panem przewodniczącym (Rady Najwyższej Ukrainy), z Rusłanem, z głowami krajów bałtyckich na Szczycie, który odbył się w zeszłym tygodniu w Białymstoku. I doszliśmy do jednego wniosku: nie pozwolimy Kremlowi zwyciężyć! Ani w wojnie, ani nawet w sercach nie damy się podzielić, zastraszyć” – powiedział Marszałek Sejmu RP.

„Polska w tej walce zawsze będzie stać ramię w ramię z Ukrainą. Możecie być tego pewni. W tej sprawie nic się nie zmieniło i nie zmieni” – zapewnił Hołownia.

Poza bieżącą polityką marszałek Hołownia poruszył również tematy historyczne.

“Niedawno do Sejmu RP wpłynął apel Rady Najwyższej Ukrainy w związku z rocznicą ludobójstwa Tatarów krymskich w 1944 roku. Uważam, że występy tego typu są bardzo dobrą okazją do wyrażenia swojego stanowiska. Deportacja Tatarów Krymskich w 1944 r. jest zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego i należy ją uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. Jest to wyraz naszego symbolicznego wsparcia dla wspólnoty, która na przestrzeni swojej historii doznała ogromnych krzywd z rąk Rosji. Niestety, te krzywdy są nadal aktualne, nadal mają miejsce na tymczasowo okupowanym Krymie i w Sewastopolu” – mówił.

Jak podał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy, podczas spotkania z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią w Kijowie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił m.in. o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba i przygotowaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmawiał z Szymonem Hołownią na temat sytuacji na froncie i ataków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

„Rozmawialiśmy także o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba. Osobno omawialiśmy wyniki Światowego Szczytu Pokojowego i przygotowania do podpisania dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie” – powiedział Zełenski.

Dodał, że jest wdzięczny Polsce za wszelką udzieloną pomoc i wsparcie w przybliżaniu Ukrainy do członkostwa w UE.

Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Czytałem że on ma takie same korzenie jak Bodnar i Siemoniak,więc nie dziwne co mówi.Ale gdyby to była nieprawda to jako polityk to dno.On z góry określa że będziemy(my jak my) stali przy ukrainie nie oczekując nic w zamian.Takich wybraliście “polityków” showmenów z tvn.

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  „Rozmawialiśmy także o współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba. Osobno omawialiśmy wyniki Światowego Szczytu Pokojowego i przygotowania do podpisania dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie” – powiedział Zełenski.” – o jakiej “współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba” Hołownia rozmawia? Albo komik kłamie (co miało miejsce niezliczoną ilość razy) albo Hołownia bezczelnie rozmawia za plecami polskiej opinii publicznej.

 3. Kasper1
  Kasper1 :

  “Deportacja Tatarów Krymskich w 1944 r. jest zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego i należy ją uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. Jest to wyraz naszego symbolicznego wsparcia dla wspólnoty, która na przestrzeni swojej historii doznała ogromnych krzywd z rąk Rosji.” – niech Hołownia nie zabiera głosu w sprawach o których najwyraźniej wie mniej niż przysłowiowa świnia o stereofonii. Wszystko co działo się w czasach dyktatury GRUZINA Josifa Wissarionowicza Dżugaszwili “Stalina” obciąża jego oraz SOWIECKI aparat terroru dowodzony przez innego GRUZINA, Ławrentija Berię a Ukraińcy, obywatele Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej byli jego funkcjonariuszami tak samo jak Rosjanie, Białorusini i przedstawiciele wielu innych narodów Związku Radzieckiego. Poza tym jako marszałek Sejmu powinien PRZEDE WSZYSTKIM zająć się sprawą utrzymywanego przez neobanderowskie władze Ukrainy oficjalnego zakazu poszukiwań, ekshumacji i ponownych pochówków ofiar bestialskiego ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na polskich Kresach.

 4. Roman1
  Roman1 :

  Mam pomysł na kolejne badanie opinii społecznej: który polityk jest bardziej zakłamany – Tusk, czy Hołownia? Obaj wyjątkowi kłamcy. Obaj plus niejaki Duda chcieliby wywołać wojnę z Rosją.
  Szymuś, gdy już jesteś na Ukrainie, to idź, wdepcz Putina w ziemię i wówczas Ukraina wygra wojnę. Wszystko zależy teraz od Ciebie. Szymuś, proszę Cię jednak, nie wysyłaj żony, może nie jest taka jak Ty, więc byłoby szkoda człowieka.