Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę holenderski rząd zwolnił 91 podmiotów z sankcji wobec Rosji.

Holenderskie ministerstwa podały w ubiegłym tygodniu, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę rząd zwolnił 91 podmiotów z sankcji wobec Rosji. Prawo do przyznawania zwolnień posiadają następujące ministerstwa: MSZ, gospodarki, finansów, infrastruktury oraz edukacji.

Od początku wojny ministerstwa przyznały łącznie 91 zwolnień – zwraca uwagę portal RTL Nieuws. MSZ Holandii argumentuje, że ma to na celu „umożliwienie pewnego stopnia elastyczności w określonych przypadkach”.

Od kwietnia porty Unii Europejskiej są zamknięte dla statków pływających pod rosyjską banderą. Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej może jednak przyjmować statki z określonym ładunkiem. Dotyczy to na przykład aluminium i żywności. W 34 przypadkach rosyjskie statki otrzymały dostęp do holenderskich portów.

Ministerstwo Klimatu i Energii wydało z kolei 25 zwolnień dla holenderskich organizacji, aby mogły nadal otrzymywać energię od spółek zależnych Gazpromu.

Także holenderskie Ministerstwo Handlu Zagranicznego wydało 18 zwolnień 13 organizacjom tłumacząc to “powodami humanitarnymi”.

Zobacz także: Wywiad Holandii: nasze firmy dostarczają Rosji technologie wykorzystywane w wojnie na Ukrainie

Holenderskie MSZ wydało jedno zwolnienie, aby firma mogła otrzymać płatność z Rosji.

Z kolei resort finansów przyznał 13 dodatkowych zwolnień dotyczących zamrożonych aktywów lub towarów objętych systemem sankcji.

Zobacz także: Holenderskie porty nie chcą wpuścić tankowca z rosyjską ropą

rtlnieuws.nl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply