Hiszpania przekaże Ukrainie dziesięć Leopardów 2A4 zamiast wcześniej obiecanych sześciu czołgów – poinformował w czwartek portal Militarnyj.

Jak poinformował w czwartek portal Militarnyj, Hiszpania przekaże Ukrainie dziesięć Leopardów 2A4 zamiast wcześniej obiecanych sześciu czołgów. Ogłosił to premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas wspólnego briefingu z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Również podczas wizyty w Kijowie Pedro Sanchez wspomniał o samolotach bojowych. Powiedział, że Hiszpania nie jest przeciwna wysłaniu myśliwców, ale dodał, że kwestia ta musi zostać „przedyskutowana z sojusznikami”.

Przypomnijmy, że jeszcze w środę minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles mówiła, że Hiszpania wyśle sześć czołgów Leoparda 2A4 na Ukrainę i dodała, że jest możliwość zwiększenia tej liczby. Robles poinformowała również, że czołgi, które zostaną zintegrowane z wozami z innych krajów, są naprawiane w celu ich aktualizacji i zapewniła, że można je wysłać pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Czołgi były w „bardzo złym stanie” w obiektach wojskowych, w Casetas i z 50 przechowywanych tam zostały wybrane te w najlepszej formie.

Sześć czołgów znajduje się już w obiektach firmy Santa Bárbara w Alcalá de Guadaira, a naprawy mogą zakończyć się do końca marca, powiedziała Robles, która przypomniał, że jednocześnie Hiszpania szkoli 55 ukraińskich żołnierzy, 40 w obsłudze czołgów jako załogi i 10 w ich konserwacji.

Intencją rządu hiszpańskiego jest wysłanie czołgów na Ukrainę wraz z załogami „odpowiednio przeszkolonymi”, powiedziała Robles.

Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow zamieścił w środę wpis na portalu społecznościowym. Napisał w nim, że już niebawem na Ukrainę przybędą pierwsze, obiecane przez Zachód czołgi, prowadzone przez ukraińskich czołgistów. „Wolny świat stworzył „czołgową koalicję”, aby pomóc Ukrainie zwyciężyć w tej wojnie. Już w najbliższym czasie spodziewamy się pierwszych czołgów od partnerów, wraz z wyszkolonymi ukraińskimi załogami” – oświadczył Reznikow.

Przedstawiciel władz w Kijowie nie sprecyzował, o które czołgi konkretnie chodzi i który kraj je przekazał.

Ukraiński minister poinformował też, że z okazji 1. rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Niemczech i krajach bałtyckich zostaną jako eksponaty pokazane czołgi, zdobyte na Rosjanach podczas wojny. Zdaniem Reznikowa, dzięki temu „więcej Europejczyków przekona się, że Rosję można i trzeba pokonać na polu walki.

„I lepiej zrobić to na Ukrainie, żeby potem nie trzeba było zatrzymywać wroga pod swoim domem” – dodał.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply