Im wyższe wykształcenie i dochody, tym silniej Ukraińcy popierają OUN-UPA.

Po raz pierwszy odkąd badany jest ten problem, odsetek zwolenników państwowej gloryfikacji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii na Ukrainie przewyższa odsetek osób będących przeciwnikami takiej decyzji.

Wyniki badania przeprowadzonego w październiku 2015 r. opublikowała właśnie grupa „Rejting”.

Aż 41 proc. Ukraińców popiera pomysł uznania OUN-UPA za uczestników walki o niepodległość Ukrainy. 38 proc. jest przeciwnego zdania. Jeszcze 21 proc. – nie ma opinii w tej sprawie.

W ciągu roku (2014-2015) odsetek zwolenników gloryfikacji UPA wzrósł z 27 proc. do 41 proc. Odsetek przeciwników spadł z 52 proc. do 38 proc.

Ideę uznania OUN-UPa za bohaterów najbardziej popierają mieszkańcy Zachodniej Ukrainy (76 proc.), a mniej południa (27 proc.) i wschodu (23 proc.) kraju.

Wyniki badania pokazują, że im młodsi Ukraińcy i im wyższy jest poziom ich wykształcenia i dochodów, tym bardziej popierają oni gloryfikację OUN-UPA. Większe poparcie dla tych formacji występuje też u mężczyzn niż u kobiet.

lb.ua/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   sylwia :

   Krwawy zboczeniec Bandera to jeden z najwiȩkszych zbrodniarzy jakiego wydała ludzkość. Jako Żyd, miał inną perspektywȩ na Ukraińców niż sami Ukraińcy. Wypowiedział siȩ o nich tak: ‘… Świadomy Ukrainiec powinien być tȩpym i debilnym. Jeśli świadomy Ukrainiec nie jest tȩpym i debilnym, okazuje siȩ automatycznie być Żydem lub Rosjaninem. ‘ ‘…Ukraińcy są na tyle tȩpymi i prymitywnymi ludźmi, że uwierzą w każde majaczenie aby tylko nie czuć siȩ bezwartościowymi. Przykładem tego jest ukraiński nacjonalizm, na którym nieźle zarobiłem a nawet stałem siȩ bohaterem.’ ‘W imiȩ idei nacjonalistycznej wybijemy połowȩ ludności Ukrainy!’ („Сознательный украинец обязан быть тупым и дебильным. Если сознательный украинец не тупой и дебильный, он автоматически становится евреем или русским”;
   „Украинцы настолько тупые и примитивные люди, что поверят в любой бред, лишь бы не чувствовать себя никчемными. Примером может служить украинский национализм, на котором я неплохо заработал и даже стал героем!”;

   „Ради национальной идеи мы уничтожим половину населения Украины”.

   (Бiографiчнi довiдки//Життя i дiяльнiсть. http://chtyvo.org.ua )) także tu: ( http://x-true.info/18161-stepan-bandera-soznatelnyy-ukrainec-obyazan-byt-tupym-i-debilnym.html)

 1. kojoto
  kojoto :

  „im młodsi Ukraińcy i im wyższy jest poziom ich wykształcenia i dochodów, tym bardziej popierają oni gloryfikację OUN-UPA” – im młodsi tym bardziej zindoktrynowani przez nazistowsko-oligarchczny rząd, i tym mniej znający opowiadania tych Rusinów którzy przeżyli koszmar strachu przed UPA.

 2. upadlina
  upadlina :

  sami podpiszą na siebie to, że będą znienawidzeni przez wszystkich wokół, a w przyszłości mogą być nawet zwalczani fizycznie, bo takie faszystowskie agresywne organizacje są zagrożeniem dla sąsiadów. A młodzi ukraińcy po prostu są wychowywani w kłamstwie o OUN-UPA i te organizacje przedstawiane są im często jako ofiary a nie zbrodniarze, a ponieważ ludzie łatwo ulegają propagandzie, więc oni prezentuja sobą to, co prezentują. Nie wyjdzie to im na zdrowie, bo na gloryfikacji zwyrodnialców z OUN-UPA nie zajadą daleko, a wszystkie sasiednie kraje beda bardzo nieprzychylne wobec nich (zakładam że nowy rząd w Polsce juz nie bedzie lizał dupy waltzmanowi)

 3. upadlina
  upadlina :

  sami podpiszą na siebie to, że będą znienawidzeni przez wszystkich wokół, a w przyszłości mogą być nawet zwalczani fizycznie, bo takie faszystowskie agresywne organizacje są zagrożeniem dla sąsiadów. A młodzi ukraińcy po prostu są wychowywani w kłamstwie o OUN-UPA i te organizacje przedstawiane są im często jako ofiary a nie zbrodniarze, a ponieważ ludzie łatwo ulegają propagandzie, więc oni prezentuja sobą to, co prezentują. Nie wyjdzie to im na zdrowie, bo na gloryfikacji zwyrodnialców z OUN-UPA nie zajadą daleko, a wszystkie sasiednie kraje beda bardzo nieprzychylne wobec nich (zakładam że nowy rząd w Polsce juz nie bedzie lizał dupy waltzmanowi)

 4. kojoto
  kojoto :

  ” im wyższy jest poziom ich wykształcenia i dochodów, tym bardziej popierają oni gloryfikację OUN-UPA.” – im młodsi tym bardziej zindoktrynowani, przez nazistowsko-oligarchiczną władzę. Młodsi Rusini identyfikują sie bardziej jako UPAdlińcy, bo tez znają mniej relacji z pierwszej ręki o tym jakim koszmarem było życie w czasach zbrodni UPA. Nie wszyscy Rusini wspierali UPA nawet w Galicji i na Wołyniu.

 5. Avatar
  wepwawet :

  Jak rozumiem to jest ta wymarzone przez polskie (czy aby na pewno?) „elity” ukraińskie społeczeństwo – nasi sąsiedzi… którzy oddają cześć tym Ukraińcom którzy mordowali Polaków – swoich sąsiadów. Pozostaje tylko czekać kiedy od gloryfikacji przejdą do czynów… mam nadzieje, że będziemy mieli przynajmniej kilka lat spokoju. :/

 6. Avatar
  mop :

  W Polsce 25 lat solidaruchy pracowały nad urzeczywistnieniem obecnego scenariusza. Najpierw w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęli władzę nad Wisłą, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki (BALCEROWICZ – Aron Bucholtz ur. 19 stycznia 1947 w Lipnie – mar­ksi­sto­wski doktryner, wykładowca w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR Balcerowicz przygotowuje dzieło swojego życia czyli tzw. „plan Balcerowicza”. W rzeczywistości autorem planu jest Jeffrey Sachs z Harvardu, Balcerowicz daje tylko polskie nazwisko, niezbędne żeby tubylcy nie zaczęli zadawać niestosownych pytań o suwerenność, samostanowienie, interesy ekonomiczne społeczeństwa itp. zupełnie nieistotne kwestie. Kto nie wierzy, że tak było niech poszuka w zachodniej prasie czegoś na temat planu Balcerowicza. Niewiele. Więcej można przeczytać o planie Jeffreya Sachsa.), uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.W Polsce nowy reżym zabronił jakiejkolwiek systemowej opozycji (lustracja plus kryminalizacja komunistów) oraz wspierały rusofobię na niespotykaną skalę, dzień w dzień Polak, Rumun, Litwin i inni słyszą, widzą, czytają antyruską i antyarabską propagandę a o Żydach, Ńiemcach, US-menach same superlatywy. W Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych US – raelowi solidaruchów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.