Im wyższe wykształcenie i dochody, tym silniej Ukraińcy popierają OUN-UPA.

Po raz pierwszy odkąd badany jest ten problem, odsetek zwolenników państwowej gloryfikacji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii na Ukrainie przewyższa odsetek osób będących przeciwnikami takiej decyzji.

Wyniki badania przeprowadzonego w październiku 2015 r. opublikowała właśnie grupa “Rejting”.

Aż 41 proc. Ukraińców popiera pomysł uznania OUN-UPA za uczestników walki o niepodległość Ukrainy. 38 proc. jest przeciwnego zdania. Jeszcze 21 proc. – nie ma opinii w tej sprawie.

W ciągu roku (2014-2015) odsetek zwolenników gloryfikacji UPA wzrósł z 27 proc. do 41 proc. Odsetek przeciwników spadł z 52 proc. do 38 proc.

Ideę uznania OUN-UPa za bohaterów najbardziej popierają mieszkańcy Zachodniej Ukrainy (76 proc.), a mniej południa (27 proc.) i wschodu (23 proc.) kraju.

Wyniki badania pokazują, że im młodsi Ukraińcy i im wyższy jest poziom ich wykształcenia i dochodów, tym bardziej popierają oni gloryfikację OUN-UPA. Większe poparcie dla tych formacji występuje też u mężczyzn niż u kobiet.

lb.ua/KRESY.PL

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • sylwia
   sylwia :

   Krwawy zboczeniec Bandera to jeden z najwiȩkszych zbrodniarzy jakiego wydała ludzkość. Jako Żyd, miał inną perspektywȩ na Ukraińców niż sami Ukraińcy. Wypowiedział siȩ o nich tak: ‘… Świadomy Ukrainiec powinien być tȩpym i debilnym. Jeśli świadomy Ukrainiec nie jest tȩpym i debilnym, okazuje siȩ automatycznie być Żydem lub Rosjaninem. ‘ ‘…Ukraińcy są na tyle tȩpymi i prymitywnymi ludźmi, że uwierzą w każde majaczenie aby tylko nie czuć siȩ bezwartościowymi. Przykładem tego jest ukraiński nacjonalizm, na którym nieźle zarobiłem a nawet stałem siȩ bohaterem.’ ‘W imiȩ idei nacjonalistycznej wybijemy połowȩ ludności Ukrainy!’ (“Сознательный украинец обязан быть тупым и дебильным. Если сознательный украинец не тупой и дебильный, он автоматически становится евреем или русским”;
   “Украинцы настолько тупые и примитивные люди, что поверят в любой бред, лишь бы не чувствовать себя никчемными. Примером может служить украинский национализм, на котором я неплохо заработал и даже стал героем!”;

   “Ради национальной идеи мы уничтожим половину населения Украины”.

   (Бiографiчнi довiдки//Життя i дiяльнiсть. http://chtyvo.org.ua )) także tu: ( http://x-true.info/18161-stepan-bandera-soznatelnyy-ukrainec-obyazan-byt-tupym-i-debilnym.html)

 1. kojoto
  kojoto :

  “im młodsi Ukraińcy i im wyższy jest poziom ich wykształcenia i dochodów, tym bardziej popierają oni gloryfikację OUN-UPA” – im młodsi tym bardziej zindoktrynowani przez nazistowsko-oligarchczny rząd, i tym mniej znający opowiadania tych Rusinów którzy przeżyli koszmar strachu przed UPA.

 2. kojoto
  kojoto :

  ” im wyższy jest poziom ich wykształcenia i dochodów, tym bardziej popierają oni gloryfikację OUN-UPA.” – im młodsi tym bardziej zindoktrynowani, przez nazistowsko-oligarchiczną władzę. Młodsi Rusini identyfikują sie bardziej jako UPAdlińcy, bo tez znają mniej relacji z pierwszej ręki o tym jakim koszmarem było życie w czasach zbrodni UPA. Nie wszyscy Rusini wspierali UPA nawet w Galicji i na Wołyniu.

 3. rebeliant80
  rebeliant80 :

  Problem banderyzmu będzie coraz bardziej widoczny, bez względu na to jaki będzie stosunek przyszłych polskich władz do Ukrainy, w końcu rząd będzie musiał jakoś na to zareagować, tym bardziej iż presja polskiego społeczeństwa powinna w tej kwestii rosnąć

 4. wepwawet
  wepwawet :

  Jak rozumiem to jest ta wymarzone przez polskie (czy aby na pewno?) “elity” ukraińskie społeczeństwo – nasi sąsiedzi… którzy oddają cześć tym Ukraińcom którzy mordowali Polaków – swoich sąsiadów. Pozostaje tylko czekać kiedy od gloryfikacji przejdą do czynów… mam nadzieje, że będziemy mieli przynajmniej kilka lat spokoju. :/

 5. mop
  mop :

  W Polsce 25 lat solidaruchy pracowały nad urzeczywistnieniem obecnego scenariusza. Najpierw w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęli władzę nad Wisłą, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki (BALCEROWICZ – Aron Bucholtz ur. 19 stycznia 1947 w Lipnie – mar­ksi­sto­wski doktryner, wykładowca w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR Balcerowicz przygotowuje dzieło swojego życia czyli tzw. „plan Balcerowicza”. W rzeczywistości autorem planu jest Jeffrey Sachs z Harvardu, Balcerowicz daje tylko polskie nazwisko, niezbędne żeby tubylcy nie zaczęli zadawać niestosownych pytań o suwerenność, samostanowienie, interesy ekonomiczne społeczeństwa itp. zupełnie nieistotne kwestie. Kto nie wierzy, że tak było niech poszuka w zachodniej prasie czegoś na temat planu Balcerowicza. Niewiele. Więcej można przeczytać o planie Jeffreya Sachsa.), uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.W Polsce nowy reżym zabronił jakiejkolwiek systemowej opozycji (lustracja plus kryminalizacja komunistów) oraz wspierały rusofobię na niespotykaną skalę, dzień w dzień Polak, Rumun, Litwin i inni słyszą, widzą, czytają antyruską i antyarabską propagandę a o Żydach, Ńiemcach, US-menach same superlatywy. W Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych US – raelowi solidaruchów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.