1 sierpnia br. do Polski z Białorusi próbowały nielegalnie przedostać się 154 osoby, w tym 38 osób na widok polskich patroli zawróciło w głąb Białorusi. Zatrzymano dwóch pomocników.

Ujawnieni wczoraj po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej cudzoziemcy to obywatele 12 różnych państw m.in.: Iranu, Indii, Maroka, Tadżykistanu, Egiptu, Armenii.

Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych współdziałające ze Strażą Graniczną patrole Policji zatrzymały do kontroli auta, którymi przewożone były osoby po nielegalnym przekroczeniu granicy. Zatrzymani zostali dwaj kurierzy. Obywatel Ukrainy, który przewoził 3 osoby (2 obywateli Egiptu, 1 obywatela Syrii) i obywatel Gruzji wiózł 5 osób (3 obywateli Indii, 2 obywateli Afganistanu). Wszyscy przewożeni cudzoziemcy przekroczyli wbrew przepisom granicę polsko-białoruską.

Wcześniej funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech imigrantów, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Do pomocy w popełnieniu przestępstwa przyznał się zatrzymany wraz nimi Gruzin. Mężczyzna otrzymał 5-letni zakaz wjazdu do strefy Schengen.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie we wtorkowym komunikacie. “W sobotę 29 lipca tupliccy funkcjonariusze SG podczas rutynowego patrolu w powiecie żarskim zatrzymali do kontroli drogowej jadącego w kierunku Niemiec osobowego opla, którym kierował 43-letni Gruzin” – podaje SG.

Jak czytamy, przewoził on grupę czterech cudzoziemców (dwóch Sudańczyków i dwóch Syryjczyków), którzy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce.

“Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Syryjczycy i Sudańczycy przyznali się do zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok próby” – informuje Straż Graniczna.

Przeczytaj: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Z kolei 43-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. “Usłyszał zarzuty, przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata próby. Dodatkowo Gruzin otrzymał decyzję o zobowiązaniu do natychmiastowego powrotu, z zakazem ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez okres 5 lat” – czytamy.

SG przypomina, że za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz także: Policja znów podała dane dot. przestępczości cudzoziemców. Dominują Ukraińcy i Gruzini

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply