Groby żołnierzy napoleońskich pod Żaganiem. Zmarli na tajemniczą chorobę

W pobliżu poligonu wojskowego w Żaganiu odkryto 35 zbiorowych mogił, w których znaleziono szczątki 123 żołnierzy armii napoleońskiej oraz czterech kobiet, którzy zmarli na nieznaną chorobę podczas odwrotu spod Moskwy w 1813 roku.

Jak powiedział „Rzeczpospolitej” Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prace ekshumacyjne prowadzone przez naukowców miały potwierdzić, czy w okolicy istnieją groby żołnierzy francuskich, który zmarli w latach 1806–1814.

„Z lokalnych doniesień wynikało, że w pobliżu poligonu wojskowego mogą znajdować się szczątki 40 żołnierzy”– powiedział Siwek. Ich mogiła znajdowała się w lesie. Naukowcy odkryli szczątki 123 żołnierzy oraz czterech kobiet, prawdopodobnie z obsługi lazaretu. Zmarli oni w okresie wojen napoleońskich. Po wykonaniu potrzebnych badań antropologicznych szczątkiu złożono w drewnianych trumienkach i pochowano w tym samym miejscu. „W przyszłości miejsce to zostanie upamiętnione”– dodaje naczelnik Siwek.

Jak tłumaczy Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, żołnierze wracali spod Moskwy w 1813 roku. Według badaczy, latem tego roku w okolicy miasta panowała choroba zakaźna, prawdopodobnie przywleczona przez wojsko. Traktowano ją jako zapalenie mózgu. „Chorzy popadali w wysoką gorączkę, majaczyli, nie odzyskiwali przez długi okres przytomności. Część literatury nazywa tę chorobę gorączką nerwową”– opisywali badacze dziejów miasta, Zbigniew Popiel i Marian Świątek. Zmarłych pochowano we wspomnianym lesie.

Rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply