Zwycięstwo lewicowej partii SYRIZA w wyborach parlamentarnych w Grecji może doprowadzić do opuszczenia przez Ateny strefy euro. Na poważnie taki scenariusz rozważają Niemcy – pisze niemiecki „Bild”.

Zwycięstwo lewicowej SYRIZY może się okazać zgubne dla narzuconej Atenom polityki zaciskania pasa. Berlin obawia się, że znaczne poluzowanie dyscypliny finansowej, może wyrzucić Grecję poza strefę euro. Jedną z głównych przyczyn mogłaby być odmowa obiecanej pomocy finansowej dla Greków ze strony państw eurolandu.

W Niemczech taki scenariusz określany jest mianem „Grexit”. Mógłby on – zdaniem Berlina – doprowadzić do poważnego kryzysu w greckich bankach, a w konsekwencji do finansowej interwencji Unii Europejskiej. Zapłaciliby za to obywatele krajów członkowskich.

Niemcy, choć obawiają się, że w Grecji zwycięży popularna SYRIZA, są przygotowani na Grexit – twierdzi „Bild”. Informacje te dementuje rzecznik niemieckiego rządu, Georg Streiter, który zapewnił, że Ateny dotrzymają zobowiązań.

PCh24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    To nie takie proste i oczywiste.Jeżeli Grecja zrezygnuje z dyscypliny finansowej narzuconej przez UE,nie zechce zrezygnować ze strefy euro i doprowadzi do kryzysu w „swoich”bankach to nie będzie „Grexit”,może Grexit plus.Wtedy bowiem Euroland musi interweniować by ratować swoją wspólną walutę euro.W tym wypadku kraje UE nie będące w strefie euro nie mogą być obciążane finansowo za skutki „gospodarki”finansowej w strefie euro,na którą nie miały żadnego wpływu.Wyrzucenie/jeśli to prawnie możliwe?/Grecji ze strefy euro bez jej zgody,uwolni ją od zobowiązań z tytułu dotychczasowych setek miliardów euro „pomocy”.Mówi się przecież nie od dziś:”nie rżnij Greka”