Wzrost gospodarczy w Turcji wyniósł z trzecim kwartale w stosunku rok do roku, aż 11%. To wynik dawno nie notowany w Turcji.

Jak informuje portal Bankier.pl wzrost gospodarczy na poziomie 11,1% to najszybszy przyrost Produktu Krajowego Brutto Turcji od 2011 roku. Turcy przebili prognozy, oceniające możliwości wzrostu ich gospodarki na 10%. Oznacza to, że Turcja jest najszybciej rozwijającym krajem G-20. Co ciekawe dostała ona znacznego przyspieszenia właśnie w trzecim kwartale, bo dane za za pierwszy wykazały wzrost PKB na poziomie 5,3%, w drugim gospodarka wzrosła o podobny wynik 5,2%.

Według danych tureckich rosła zarówno konsumpcja – wydatki gospodarstw domowych – o 11,7%, inwestycje – o 12,4% i eksport 17,2%, który zwiększył się bardziej od importu – 14,5%. Portal przypomina jednak także, że w Turcji panuje także wysoka inflacja, najwyższa od 14 lat, która sięgnęła 13%. Redukuje ona realną wartość wzrostu gospodarczego z nominalnych 24%.

Turcja przebiła więc pod względem wzrostu gospodarczego wszystkie państwa Unii Europejskiej, w tym przeżywającą znaczny wzrost dynamiki gospodarczej Rumunię.

bankier.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz