Analitycy i komentatorzy przewidują już daleko idące skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa. Wśród wielorakich efektów w stolicy Węgier zachodzi nienotowany od dawna trend na rynku wynajmu.

Drogie koszty wynajmu lokalów w Budapeszcie połączone z proporcjonalnie niskimi wobec nich zarobkami w węgierskiej stolicy od lat były opisywane jako jeden z poważnych problemów społeczno-ekonomicznych. W Budapeszcie żyje aż 1,7 mln spośród prawie 10 mln mieszkańców Węgier. Węgierska stolica zdecydowanie góruje nad innymi ośrodkami miejskimi w kraju – drugi co do wielkości zaludnienia Debreczyn ma 208 tys. mieszkańców co czyni Budapeszt bardzo ważnym ośrodkiem ekonomicznym, ale też kulturalnym i oświatowym przyciągającym wielu mieszkańców prowincji oraz licznych Madziarów z historycznych węgierskich kresów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podał w niedzielę portal Daily News Hungary ceny wynajmu lokali mieszkalnych w węgierskiej stolicy w lutym stanęły. Po osiągnięciu rekordu po raz pierwszy od lat w marcu ceny te zaczęły spadać. Spada nie tylko cena najmu ale też dodatkowe warunki stawiane przez wynajmujących. Jak twierdzi portal Daily News Hungary coraz częściej rezygnują oni z żądania kaucji o wartości dwumiesięcznego czynszu i jej wartość określają na równi z miesięczną opłatą.

Jak podaje portal podczas gdy jeszcze w styczniu bieżącego roku średnia cena wynajmu lokalu mieszkalnego wynosiła w Budapeszcie 169 tys. forintów czyli równowartość 462 euro, to w marcu średni czynsz w węgierskiej stolicy był już o niższy o równowartość prawie 30 euro.

Daily News Hungary spodziewa się dalszych spadków cen na rynku wynajmu i na rynku nieruchomości w ogóle. Portal pisze o załamaniu się krótkotrwałego wynajmu związanego z obsługą ruchu turystycznego. Spodziewa się, że po pewnym czasie mieszkania kupowane w tym celu zaczną być sprzedawane i mogą „zalać” rynek obniżając ceny nieruchomości w większym stopniu.

Czytaj także: Szijjarto: Los 150 tys. kresowych Węgrów jest dla nas ważniejszy niż geopolityka

dailynewshungary.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz