We wtorek Komisja Europejska wszczęła dwa postępowania antymonopolowe przeciwko amerykańskiemu koncernowi Apple. W przypadku stwierdzenia naruszeń przepisów UE, mogą zostać nałożone kary – czytamy na stronie Komisji.

Komisja Europejska (KE) poinformowała we wtorek o wszczęciu dwóch postępowań antymonopolowych przeciwko koncernowi Apple. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów Unii, na przedsiębiorstwo mogą zostać nałożone kary.

Wszczęte przez Komisję Europejską postępowanie antymonopolowe ma wykazać, czy reguły Apple związane z dystrybucją aplikacji przy pomocy App Store naruszają unijne reguły konkurencji. Sprawa dotyczy w szczególności obowiązkowego korzystania z zastrzeżonego przez Apple systemu zakupów, a także ograniczeń w zakresie możliwości informowania przez twórców aplikacji użytkowników iPhone’a i iPada o alternatywnych tańszych ofertach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dochodzenie zostało wszczęte w następstwie skarg, które złożyli oddzielnie: Spotify, a także dystrybutor e-booków oraz audiobooków, dotyczących wpływu zasad App Store na konkurencję na rynku przesyłania strumieniowego muzyki, e-książek i audiobooków.

Drugie postępowanie antymonopolowe, które wszczęła KE, jest prowadzone w celu ustalenia czy aplikacja Apple Pay narusza reguły konkurencji obowiązujące w Unii Europejskiej. Postępowanie dotyczy m.in. sposobów integracji Apple Pay z aplikacjami handlowymi oraz stronami internetowymi na iPhone’ach i iPadach. Ma również związek z wprowadzanymi przez Apple ograniczeniami w zakresie dostępu do funkcji komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) na iPhone’ach w celu płatności w sklepach.

Apple Play jest zastrzeżoną przez Apple technologią mobilnych płatności na iPhony i iPady, która jest wykorzystywana do płatności w e-sklepach i aplikacjach, oraz w punktach handlowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager podkreśliła, że usługi płatnicze Apple zyskują w ostatnim czasie dużą popularność, której wzrost spowodowany był także pandemią koronawirusa, skutkującą większą ilością transakcji mobilnych. Zwróciła uwagę, że korzystanie z nich musi przebiegać na konkurencyjnych zasadach.

„Ważne jest, aby działania Apple nie odmawiały konsumentom korzyści płynących z nowych technologii płatności, w tym lepszego wyboru, jakości, innowacji i konkurencyjnych cen. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się praktykom Apple dotyczącym Apple Pay i ich wpływowi na konkurencję” – dodała.

Zobacz także: Rząd USA chce pozwać Google za monopolizację rynku reklam internetowych

ec.europa.eu / biznes.gazetaprawna.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz