Indyjski koncern Tata Steel ogłosił w poniedziałek, że zamierza wdrożyć program restrukturyzacji oznaczający zwolnienie 3 tys. pracowników w jego europejskich filiach.

Tata Steel tłumaczy konieczność restrukturyzacji nieudanymi planami nabycia nowych jednostek organizacyjnych oraz obniżeniem popytu na stal z Europy w warunkach amerykańsko-chińskiej wojny handlowej.  Wśród przyczyn wymienia się też zwiększone koszty emisji gazów cieplarnianych związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Indyjska grupa kapitałowa zatrudnia w Europie łącznie 21 tys. pracowników, z tego aż 11 tys.  w Holandii.

W oświadczeniu Tata Steel cytowanym przez telewizję France24 zadeklarowano już, że program “restrukturyzacji” będzie oznaczać zwolnienie w Europie 3 tys. pracowników. Kierownictwo zapewnia jednak, że dwie trzecie cięć będzie dotyczyć stanowisk w administracji, a nie robotników. Ma to umożliwić “polepszenie rezultatów finansowych” koncernu jak napisano w oświadczeniu.

Decyzja Tata Steel to kolejny przykład jak indyjscy potentaci branży stalowej przeprowadzają cięcia właśnie w Europie. W zeszłym tygodniu polska spółka-córka ArcelorMittal ogłosiła, że wygasi wielki piec w Nowej Hucie. Według miejscowych związkowców oznacza to, że w ciągu najbliższego kwartału 1500 do 2000 ludzi może stracić pracę.

W ubiegłym roku zakłady tego koncernu wyprodukowały 92,5 mln ton stali. Koncern powstał po przejęciu spółki Arcelor przez indyjski Mittal Steel, który w 2005 r. przejął krakowską hutę. Jest on też właścicielem wielkiej huty w Dąbrowie Górniczej. Wraz z hutą w Krakowie, odpowiadają one razem za połowę całej polskiej produkcji stali i wyrobów stalowych. Eksperci zwracali uwagę, że ponowne włączenie wygaszonego pieca to kosztowne przedsięwzięcie, a w podobnych przypadkach nie podejmowano się już tego i zakłady pozostawały nieczynne. Przypomnijmy, że produkcja stali ograniczana jest też w hucie „Łaziska” na Górnym Śląsku.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply