Po dwóch latach recesji białoruska gospodarka zaczyna rosnąć, jak wynika z danych opublikowanych przez państwowy urząd statystyczny.

Belstatom podał wskaźniki ekonomicznej za pierwsze półrocze 2017 roku. Wedle danych państwowego urzędu statystycznego wartość Produktu Krajowego Brutto Białorusi w tym okresie osiągnęła 47,3 miliardów rubli białoruskich czyli równowartość około 88,6 miliardów złotych.

Oznacza to, że w stosunku od analogicznego okresu roku 2016, białoruska gospodarka urosła o 1%. Bardzo wyraźny wzrost odnotowano w przypadku produkcji przemysłowej – o 6,1%. Natomiast spadła wartość produkcji sektora rolniczego, o 0,8%.

Dane Belstatomu sugerują, że gospodarka Białorusi może zrealizować założony przez władze cele osiągnięcia wzrostu o 1,7% w skali roku. Gospodarka ta od dwóch lat boryka się z poważnymi problemami. W 2015 roku PKB Białorusi spadł aż o 3,8%. W zeszłym roku recesja osiągnęła 2,6%. Kryzys wywołany był przede wszystkim dekoniunkturą gospodarki rosyjskiej, z którą ściśle powiązana jest gospodarka Białorusi.

Czytaj także: Rosja pożyczy Białorusi miliard dolarów

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz