Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz skomentowała w piątek nagłe upublicznienie informacji o działaniach białostockiej prokuratury wobec prof. Michała Królikowskiego.

Jak donosi RMF FM,  mec. Królikowski (b. wiceszef MS za czasów PO-PSL) – współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, który doradza mu przy przygotowaniu projektów ustaw o KRS i SN – znalazł na celowniku prokuratury. Według informacji RMF FM, białostocka prokuratura rozpoczęła szczegółowe badanie powiązań prof. Królikowskiego ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Działania te – jak podaje RMF FM – rozpoczęły się, gdy w mediach pojawiła się informacja, że to prof. Królikowski pomaga prezydentowi w przygotowaniu jego propozycji dot. reformy sądownictwa.

Królikowsi z kolei powiedział, że w ten sposób „prokurator generalny idzie na wojnę z prezydentem”. Pytana o sprawę posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedział, że „nagłe upublicznienie” informacji nt. prokuratorskich działań wobec Królikowskiego to „jasny sygnał, który możemy odczytać, jako martwą rybę zawiniętą w gazetę, wysłaną do Pałacu Prezydenckiego”. Gasiuk-Pihowicz jest zdania, że „czas ogłoszenia tej informacji, trudno odebrać inaczej, niż jako formę nacisku na prezydenta”. „To powiedzenie przez (ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego) Zbigniewa Ziobrę panu prezydentowi: nie podskakuj” – podkreśliła.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Gasiuk-Pihowicz przypomaniała, że z otoczenia prezydenta Dudy „płynęły sygnały, że są opracowywane alternatywne wersje projektów ustaw o SN i KRS. Projekty, które albo upolitycznią wymiar sprawiedliwości w sposób ostry i bezwzględny, albo takie, które zrobią to w sposób bardziej subtelny” – mówiła Gasiuk-Pihowicz. „Jeśli okaże się, że w poniedziałek pan prezydent ogłosi projekty, które nie przestrzegają konstytucyjnego minimum, to będziemy wiedzieli, że po prostu uległ tym naciskom” – dodała.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: OKO Press: Profesor Michał Królikowski pisze dla prezydenta Dudy ustawy o sądach

Kresy.pl / PAP

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz