Szczyt G20 zakończył się bez porozumienia w kwestiach klimatycznych. Sporządzono protokół rozbieżności pomiędzy Donaldem Trumpem a pozostałymi uczestnikami.

W dokumencie końcowym zostało zapisane, że 19 uczestników szczytu przyjęło do wiadomości rezygnację Stanów Zjednoczonych z prowadzenia wspólnej polityki wobec zmian klimatycznych. Zazmaczyli jednak, że uważają porozumienie paryskie jest “nieodwołalne”. Oznacza to odrzucenie amerykańskiego postulatu renegocjacji umowy z Paryża z grudnia 2015 roku. Kraje te zadeklarowały również chęć szybkiej realizacji zapisów porozumienia.

Ukłonem w stronę USA, zdaniem komentatorów jest włączenie do tekstu komunikatu zdania, że Stany Zjednoczone chcą pomagać innym krajom w czystym i skutecznym wykorzystaniu kopalnych źródeł energii.

ZOBACZ TAKŻE: Donald Trump odbył dwugodzinną rozmowę z Władimirem Putinem

Kompromis udało się zawrzeć w innej wywołującej kontrowersje sprawie – handlu międzynarodowym. Wszyscy obecni na szczycie, łącznie z Stanami Zjednoczonymi, opowiedzieli się za wolnym handlem i przeciw polityce protekcjonistycznej. Państwa G20 uznały jednak prawo krajów do używania odpowiednich instrumentów obronnych w handlu.

Kompromis pozwolił na uniknięcie skandalu jakim byłoby brak przyjęcia oświadczenia końcowego. Z tekstem oświadczenia muszą zgodzić się wszyscy uczestnicy szczytu G20.

Polityka wolnego handlu jest krytykowana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa jako niekorzystny dla Ameryki. Stany Zjednoczone sprowadzają z Unii Europejskiej, a zwłaszcza z Niemiec towary o dużo większej wartości niż tam wysyłają. Z tego powodu Trump zapowiadał rozważenie wyższych ceł na niemieckie samochody i europejską stal.

Handel międzynarodowy i walka ze zmianami klimatycznymi był najbardziej spornymi tematami w trakcie dwudniowych obrad G20 w Hamburgu. Zgoda panowała w kwestii walki z międzynarodowym terroryzmem, zwalczaniem islamskiej propagandy w internecie i likwidowania źródeł finansowania dżihadystów.

G20 jest nieformalnym klub założonym 2008 roku po światowym kryzysie finansowym. Skupia on 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply