Należący do francuskich sił powietrznych transportowiec przyleciał na Grenlandię. W kanadyjskim porcie Halifax pojawił się z kolei francuski atomowy okręt podwodny.
Należący do francuskich sił powietrznych transportowiec A400M przyleciał na Grenlandię w celu uzupełnienia zapasów stacji arktycznej „Station Nord”. Wcześniej samolot wykonał serię lotów do północnych rejonów Kanady – poinformowały w tym tygodniu francuskie siły powietrzne.
L’#A400M en conditions extrêmes ❄️
Après une 1ère phase d’expérimentation menée au 🇨🇦, l’A400M prend la direction de l’arc polaire.
🎯 Posés sur pistes de neige compactée, avec le 25e RGA
🎯 Transport des commandos du groupe militaire de haute montagne pour l’exercice #Uppick25 pic.twitter.com/7ndOBHt8xw— Armée de l’Air et de l’Espace (@Armee_de_lair) March 10, 2025
Przeczytaj: Grenlandczycy protestują przeciwko planom USA dotyczącym wyspy [+FOTO/VIDEO]
„Zdolność do przeprowadzania działań w 'bardzo zimnym’ środowisku to cel, jaki postawił sobie zespół ds. transportu taktycznego (EMATT), stacjonujący w bazie lotniczej Orléans-Bricy 123 i przydzielony do Wojskowego Centrum Ekspertyzy Lotniczej (CEAM). Od początku roku jednostka przeprowadziła liczne kampanie testowe samolotu A400M Atlas w zimowych warunkach” – podkreślono w komunikacie francuskich sił powietrznych.
Lądowanie na Grenlandii miało miejsce 4 marca. Jego celem było uzupełnienie zapasów stacji arktycznej „Station Nord”. Media podkreślają, że misja zademonstrowała solidarność Francji z duńskimi gospodarzami.
W tym tygodniu także francuski okręt podwodny z napędem atomowym pojawił się w kanadyjskim porcie w Halifax, w Nowej Szkocji. „Celem misji jest przeprowadzenie prób w celu sprawdzenia, czy okręt podwodny nadaje się do eksploatacji i przyszłych operacji” – oświadczył kapitan Laurent Falhun, dowódca okrętu.
Część mediów łączy oba fakty z niedawnymi wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącymi ewentualnej aneksji Grenlandii, a także z konfrontacyjnym tonem, jaki jego administracja przyjęła wobec Kanady, sugerując możliwość dołączenia jej do USA.
Zobacz: Trump powiedział szefowi NATO, że USA potrzebują Grenlandii
Czytaj także: Kanada przeprowadza przegląd umowy zakupu F-35
aerospaceglobalnews.com / defense.gouv.fr / ctvnews.ca / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!