13 egzemplarzy najnowszych kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon trafiło do 21 Pułku Piechoty Morskiej z Fréjus, który wchodzi w skład sił lądowych Francji.

Francuska armia dostała 13 egzemplarzy najnowszych kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon – poinformował w poniedziałek portal “Military Leak”. Pojazdy zostały przekazane do 21 Pułku Piechoty Morskiej z Fréjus, który wchodzi w skład sił lądowych Francji.

Pułk jest czwartą jednostką francuskiej armii, która została uzbrojona w opisywane pojazdy. Od sierpnia bieżącego roku dwie pierwsze kompanie piechoty zmotoryzowanej będą szkolone na nowym sprzęcie. Wraz z dostawami kolejnych egzemplarzy, od listopada 2020 roku rozpocznie się cykl szkolenia kolejnych dwóch kompanii tego pułku.

Dostawy Griffonów dla francuskiej armii rozpoczęły się w lipcu 2019 roku. 92 pierwsze egzemplarze zostały dostarczone do trzech pułków piechoty zmechanizowanej przed końcem 2019 roku.

Dostawy wozów odbywają się w ramach programu “Scorpion”, który zakłada modernizację wojsk lądowych.

Równolegle dla armii Francji dostarczany jest wóz rozpoznawczy EBRC Jaguar, który posiada około 70 proc. wspólnych komponentów z Griffonem. Obydwie konstrukcje zaprojektowane zostały przez konsorcjum Nextera, Thalesa i Renault Trucks Defence.

VBMR Griffon jest nowym, wielozadaniowym, kołowym transporterem opancerzonym, który może przewozić na swoim pokładzie ośmioosobową drużynę piechoty wyposażoną we francuski system żołnierza przyszłości FELIN. Na wyposażeniu pojazdu znajduje się lekki karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm oraz granatnik automatyczny kal. 40 mm.Pojazd posiada także wyrzutnie granatów dymnych typu Galix.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pojazd posiada masę bojową 24,5 ton. Transporter osiąga prędkość maksymalną 90 km/h.

Planowane jest pozyskanie 1872 Griffonów w wersji 6 × 6 w aż 11 wariantach. Pozyskanych ma zostać także 358 Griffonów w wersji 4 × 4.

Nowe pojazdy mają zastąpić transportery opancerzone VAB w wersjach 4 × 4 i 6 × 6, które znajdują się na wyposażeniu armii Francji od ponad 40 lat.

Zobacz także: San Diego: Pożar okrętu USS Bonhomme Richard [+VIDEO]

militaryleak.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply