W środę francuska senator wezwała do pozbawienia Karima Benzemy obywatelstwa francuskiego po tym, jak minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin zasugerował, że gwiazdor futbolu jest powiązany z Bractwem Muzułmańskim, sunnicką partią islamistyczną uważaną za grupę terrorystyczną w kilku krajach Bliskiego Wschodu.

Jak przekazał Politico, w środę francuski senator wezwał do pozbawienia Karima Benzemy obywatelstwa francuskiego po tym, jak minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin zasugerował, że gwiazdor futbolu jest powiązany z Bractwem Muzułmańskim, sunnicką partią islamistyczną uważaną za grupę terrorystyczną w kilku krajach Bliskiego Wschodu.

„Jeśli uwagi ministra są prawdziwe, musimy rozważyć sankcje wobec Karima Benzemy” – stwierdziła w oświadczeniu dla X Valérie Boyer, wiceprzewodnicząca konserwatywnej partii Les Républicains.

Zobacz też: UEFA wycofuje się z pomysłu dopuszczenia Rosji do Mistrzostw Europy do lat 17

Boyer powiedziała, że odebranie Benzemie Złotej Piłki – najwyższej indywidualnej nagrody, jaką może otrzymać zawodowy piłkarz, którą Benzema zdobył w 2022 roku – może być „pierwszą, symboliczną sankcją” i zasugerowała „pozbawienie obywatelstwa” jako drugi środek karny wobec zawodnika o algierskim pochodzeniu.

„Nie możemy zaakceptować tego, że światowej sławy obywatel Francji podwójnej narodowości może zhańbić, a nawet zdradzić nasz kraj” – czytamy w oświadczeniu.

Reakcja francuskiej senator nastąpiła po tym, jak we wtorek Darmanin stwierdził w wywiadzie dla francuskiej konserwatywnej telewizji CNews, że Benzema ma powiązania z Bractwem Muzułmańskim, bez przedstawienia dowodów na poparcie swojego twierdzenia.

Zobacz też: Ukraiński piłkarz poprosił o azyl polityczny w Rosji

“Benzema jest notorycznie łączony z Bractwem Muzułmańskim, wszyscy o tym wiemy” – powiedział francuski minister.

Informacje te szybko zdementował prawnik Benzemy, Hugues Vigier. “To nieprawda! Karim Benzema nigdy nie miał żadnych powiązań z tą organizacją” – powiedział Vigier francuskiemu dziennikowi Le Parisien w środę, dodając, że jego zespół rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko francuskiemu ministrowi.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply