Firma „kucharza Putina” truje dzieci zgniłym mięsem?

Była pracownica firmy kateringowej należącej do grupy będącej własnością rosyjskiego oligarchy Jewgienija Prigożina twierdzi, że posiłki dla dzieci z moskiewskich przedszkoli i szkół przygotowywano ze zgniłych produktów w skandalicznych warunkach sanitarnych.

Była kontrolerka dostaw jedzenia w firmie kateringowej „Moskiewski uczeń” ujawniła liczne nieprawidłowości, do których miało tam dochodzi. Firma ta zajmuje się dostarczaniem jedzenia do moskiewskich szkół i przedszkoli. Jest częścią grupy „Konkord” należącej do oligarchy Jewgienija Prigożina, biznesmena z Sankt Petersburga, nazywanego „kucharzem Putina”.

Natalia Sziłowa, była pracownica „Moskiewskiego ucznia” opowiada, że w grudniu 2016 roku specjalnie zatrudniła się w tej firmie, żeby sprawdzić, „czym są karmione dzieci”. Została zwolniona już po kilku miesiącach, w kwietniu 2017 roku. Twierdzi, że wyrzucono ją z pracy, gdy zaczęła domagać się, „żeby do przedszkoli i szkół dostarczali dobre produkty”.

Według Sziłowej, w jednej z kuchni miała styczność z „mięsem trzeciej kategorii”, którym, jak powiedziała „truje się dzieci”. Mówiła, że takim mięsem karmi się psy, choć ona by czegoś takiego swojemu psu nie dała, nie mówić już o dziecku. Twierdzi też, że gdy pracowała w „Moskiewskim uczniu”, ani razi nie widziała, żeby produkty nabiałowe miały odpowiednie certyfikaty weterynaryjne. Ponadto, część produktów spożywczych dostarczano do przygotowania bez opakowań, do tego składując je na brudnej podłodze. Niektóre owoce i warzywa były wręcz zgniłe. Jej zdaniem, kontrole w firmie były fikcją, bo na ich czas albo specjalnie przygotowywano wszystkie pomieszczenia na wizytę kontrolerów, albo podpisywano dokumenty za łapówki.

Pod koniec stycznia media związane z Nawalnym informowały, że w przedszkolach w południowo-wschodniej części Moskwy miały miejsce masowe zatrucia wśród dzieci i że występowały tam przypadki dyzenterii. Moskiewskie służby przyznały, że odnotowano 127 przypadków zatruć, ale rodzice dzieci twierdzą, że było ich znacznie więcej. Miesiąc wcześniej do szpitala trafiło dziecko Sziłowej, które również miało zatruć się jedzeniem w przedszkolu.

Według Radia Svoboda, dostarczaniem jedzenia do przedszkoli, w których regularnie dochodzi do zatruć, zajmuje się Konkord, która obsługuje tam katering od 2011 roku. W 2015 roku rynek kateringu dla szkół i przedszkoli został podzielony między pięć firm, z czego cztery należą do koncernu Prigożina. W ciągu kilku ostatnich lat Konkord i związane z nim firmy, w tym „Moskiewski uczeń”, zawarły z państwem kontrakty na łączną wartość 51 mld rubli.

Firma Prigożina zaprzecza wszelkim zarzutom. Na początku miesiąca biznesmen zaprosił nawet prawnika Fundacji na rzecz Walki z Korupcją Liubowa Sobola, żeby osobiście przeprowadził kontrolę z zakładzie przygotowujących żywność dla dzieci. Firma Konkord twierdzi, że nigdy nie zatrudniała Sziłowej i odesłała media do „Moskiewskiego ucznia”. Sprawy nie komentuje również Kreml.

Relację Sziłowej, z licznymi zdjęciami, opublikował kanał „Nawalny Live”, związany ze znanym rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym. Artykuł na ten temat został jednak opatrzony fotografiami, które jak się okazało nie odpowiadają rzeczywistości. Zostały one później usunięte ze strony Nawalnego.

Jewgienij Prigożin jest nazywany „kucharzem” Władimira Putina, gdyż należące do niego firmy organizowały katering na uroczyste obiady i kolacje rosyjskiego prezydenta z oficjelami z zagranicy. Prigożyn znajduje się na liście osób objętych sankcjami przez Stany Zjednoczone. Oligarcha ma też kierować portalem-serwisem informacyjnym RIA FAN (Federal Agency News), określanym też jako „farma trolli”. Według RBC, u szczytu kampanii prezydenckiej w USA konta powiązane z „farmą trolli” zamieszczały nawet 50 mln postów na miesiąc, głównie krytycznych względem kandydatki Demokratów, Hillary Clinton.

Zobacz: Podpalono biuro „farmy trolli” w Sankt Petersburgu [+VIDEO]

Svoboda.org / medusa.io / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply