Fińska komenda główna, aby wszystkie patrole policji posiadały na wyposażeniu pistolety maszynowe MP5 w reakcji na zagrożenie terrorystyczne.

Inspektor Ari Alanen z zarządu głównego fińskiej policji, konieczna jest reakcja z uwagi na rosnące zagrożenie terrorystyczne. Trzeba uważniej śledzić to, co zmienia się w otoczeniu. Trzeba rozważyć jakimi środkami powinny dysponować siły bezpieczeństwa – oświadczył Alanen.

Przedstawiciel fińskiej policji dodał, że pistolety maszynowe MP5 byłyby używane przez policjantów w sytuacjach dopuszczających użycia broni, a cel znajduje się za daleko dla broni krótkiej. Oświadczył jednocześnie że wyposażenie w MP5 oznacza przeobrażenia policji w bardziej zmilitaryzowaną. Policja, jako służba, ma być bardziej wiarygodna w oczach społeczeństwa – tłumaczył Alanen.

CZYTAJ TAKŻE: Finlandia: atak nożownika w Turku – jest wielu rannych

Według informacji podawanych dzisiaj przez fiński dziennik „Helsingin Sanomat”, plany wyposażenia wszystkich patroli w broń automatyczną nie są bezpośrednio związane z atakiem nożownika w Turku z 18 sierpnia. Został on uznany pierwszym atakiem terrorystyczny w całej historii Finlandii.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Pistoletów jest już wystarczająca ilość, a teraz są przeprowadzane szkolenia, aby każdy patrol mógł ich używać w razie potrzeby. To nie łączy się ze zdarzeniem w Turku; szkolenia rozpoczęły się już wcześniej w tym roku – podkreślił fińskiej gazecie w komentarzu inspektor Mika Heini z komendy głównej policji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fińska policja jest niezadowolona z działalności Żołnierzy Odyna

Przypomniał, że broń automatyczna pozostaje na wyposażeniu policji od lat 90. Aktualnie funkcjonariusze fińskiej policji podczas patroli uzbrojeni są w samopowtarzalne pistolety służbowe Walther oraz Glock. Pistolety automatyczne MP5 pozostają w użyciu specjalnej grupy „Niedźwiedź” (fin. „Karhu”). Grupa ta używa cięższego sprzęt niż podstawowe patrole policyjne.

Na ten rok budżetowy policja otrzymała od rządu w Helsinkach dodatkowe środki w wysokości 46 mln euro. Dodatkowo wczoraj, po analizie ataku w Turku, powiększył tę kwotę o niemal 12 mln euro. Około 9 mln zostanie przeznaczonych na policję, a 2,5 mln euro na policję bezpieczeństwa SUPO.

kresy.pl / rp.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz