Finlandia rozpoczęła w piątek budowę ogrodzenia na granicy z Rosją. Rząd w Helsinkach chce zapobiec nielegalnej migracji.

Finlandia finalizuje swój krok w stronę bezpieczeństwa, o którym zadecydowała w ubiegłym roku w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę – podaje agencja Reuters. W piątek rozpoczęto budowę pierwszego odcinka ogrodzenia na granicy z Rosją.

Rząd w Helsinkach chce zapobiec powtórzeniu wydarzeń z polsko-białoruskiej granicy, gdy władze Białorusi wywołały w 2021 roku kryzys migracyjny. “Wówczas oskarżono Białoruś – zagorzałego sojusznika Rosji – o zaaranżowanie kryzysu poprzez przywiezienie migrantów z Bliskiego Wschodu, wręczenie im wiz i przepchnięcie ich przez granicę” – pisze Reuters.

Ogrodzenie będzie wykonane ze stalowej siatki i ma obejmować blisko 200 km najbardziej newralgicznych części granicy. Będzie miało 3 metry wysokości i zostanie zwieńczone drutem kolczastym. Jego koszt wyniesie około 380 milionów euro.

Do 2026 roku Finlandia zamierza zabezpieczyć najbardziej kluczowe odcinki.

Już w lipcu ubiegłego roku parlament Finlandii przegłosował ustawę dotyczącą budowy ogrodzenia na granicy z Rosją. Aktualnie granice Finlandii są zabezpieczone głównie lekkimi drewnianymi płotami. Zaprojektowano je po to, aby powstrzymać wędrowanie zwierząt gospodarskich.

We wtorek 4 kwietnia 2023 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Finlandia oficjalnie stała się członkiem NATO – 31. krajem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg zaznaczył, że „Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników na świecie”. Dodał, że rosyjski prezydent Władimir Putin „chciał raz na zawsze zamknąć drzwi NATO”, ale osiągnął odwrotny cel do zamierzonego.

Wraz z wejściem Finlandii do NATO znacznie wydłużyła się granica Sojuszu z Rosją.

Zobacz także: Finlandia w NATO. Szojgu mówi o “eskalacji konfliktu”

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply