Finlandia przekaże Ukrainie trzy pojazdy do rozminowywania Leopard 2R, a także zadba o szkolenie w zakresie ich obsługi i serwisu.

Jak poinformowało fińskie Ministerstwo Obrony Finlandia przekaże Ukrainie trzy pojazdy do rozminowywania Leopard 2R, a także zadba o szkolenie w zakresie ich obsługi i serwisu.

Prezydent Finlandii podjął tę decyzję 23 lutego 2023 roku na wniosek rządu. Będzie to 13. pakiet sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Całkowity koszt tej transzy pomocy to ponad 160 mln euro.

Finowie zaznaczają, że utworzyli ten pakiet z uwzględnieniem potrzeb Ukrainy i jej armii. Leopard 2R to maszyna do rozminowywania firmy Patria. Opracowano go dla armii fińskiej, opierając się na czołgach Leopard 2A4. Na zlecenie fińskiego Ministerstwa Obrony przetworzono dziesięć takich maszyn.

Premier Finlandii Sanna Marin poinformowała wcześniej, że jej kraj nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przekazania Ukrainie swoich czołgów Leopard 2.

Marin mówi, że rząd i prezydent republiki kilkakrotnie rozmawiali o dostawie czołgów Leopard, a także innego sprzętu obronnego na Ukrainę, ale polityka dotycząca czołgów nie została jeszcze ustalona.

„Nie informujemy o tym opinii publicznej z wyprzedzeniem, ale gdy decyzje zostaną podjęte, powiemy, co należy powiedzieć. Różne kraje miały różne linie komunikacji. Byliśmy powściągliwi, nie wymieniamy poszczególnych kwestii publicznie, Finlandia dostarczyła Ukrainie wiele materiałów i jesteśmy gotowi zrobić to w przyszłości”.

Zdaniem premier, Finlandia ma nieco inną pozycję jako sąsiad Rosji i należy to wziąć pod uwagę. Finlandia musi też zadbać o własną obronę. Mimo to Finlandia chce pomóc Ukrainie.

„Finowie odczuwają dużo empatii dla Ukrainy, być może właśnie z tego powodu” – czytamy.

Marin nie zajmuje stanowiska w sprawie tego, czy Ukraina powinna otrzymać myśliwce, o które prosiła. Podkreśla, że przesłanie dla Ukrainy będzie kontynuowane, Europa będzie nadal wspierać Ukrainę, a pomoc zbrojeniowa będzie kontynuowana tak długo, jak będzie to konieczne.

Marin mówi jednak, że popiera propozycję estońskiej premier Kaji Kallas, by kraje UE wspólnie kupowały broń dla Ukrainy i tym samym wzmacniały europejski przemysł obronny.

“Osobiście popieram takie myślenie, abyśmy przyspieszyli produkcję zbrojeniową w Europie bo nie znamy daty zakończenia wojny. Również dlatego, że świat się zmienił i musimy być w stanie wzmocnić naszą obronę”.

Zobacz też: Szrot o Leopardach dla Ukrainy: Finlandia i Dania zadeklarowały udział

Według źródła Yle, Finlandia nie podjęła żadnych decyzji w sprawie przekazania tych czołgów. Gdyby jednak pojawiła się wielonarodowa frakcja opowiadająca się za przekazaniem czołgów bojowych, Finlandia rozważyłaby udział w tym przedsięwzięciu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply