Jak informuje „Financial Times”, Erik Prince, założyciel firmy Blackwater, mający bliskie powiązania z ekipą Donalda Trumpa z czasów kampanii wyborczej, miał nawiązać kontakt z rosyjskim finansistą powiązanym z rodziną Władimira Putina.

Według „FT”, „Pomimo tego, że spotkanie Prince’a z Kiriłem Dmitrijewem na Seszelach, które jest badane przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, zostało wcześniej ujawnione, związki pana Dmitrijewa z klanem Putina nie były powszechnie znane. Według sześciu osób bliskich panu Dmitrijewowi, jego żona jest bliskim przyjacielem młodszej córki Putina. W związku z wcześniejszymi doniesieniami prasowymi o tym, że Mueller realizuje bada tę kwestię, bliskie związki z rodziną Putina mogą rodzić nowe pytania dotyczące tego, czy pan Prince szukał kanałów komunikacji z Kremlem w imieniu Trumpa”.

Żona Dmitrijewa, Natalia Popowa, studiowała na tym samym roku na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym co Jekaterina Tichonowa, młodsza córka rosyjskiego prezydenta. Popowa jest również zastępcą dyrektora fundacji technologicznej, Innopraktika, prowadzonej przez córkę Putina. Sam Dmitrijew zarządza zaś wartym 10 mld dolarów Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich (RFPI).

Choć Prince, którego siostra Betsy De Vos jest amerykańskim sekretarzem edukacji, nie zaprzeczył, że spotkał się z Dmitrijewem, celem tego spotkania według założyciela Blackwater nie miało być nawiązanie kontaktów z Kremlem w imieniu Trumpa.

„George Nader, doradca Muhammada ibn Zajida Al Nahajjana, następcy tronu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powiedział zespołowi Muellera, że pan ibn Zajid zorganizował spotkanie między tymi dwoma mężczyznami jako sposób nieformalnego przedyskutowania stosunków USA-Rosja, doniosły gazety na początku tego miesiąca. Państwowa spółka inwestycyjna Mubadala w Abu Zabi ma wspólny fundusz w wysokości 2 mld USD z RFPI, który zainwestował w strategiczne rosyjskie przedsiębiorstwa. W listopadzie Prince powiedział śledczym z Kogresu, że przypadkowo spotkał się z Dmitrijewem, omawiając inne umowy z urzędnikami ZEA na Seszelach i zakończył spotkanie po wypiciu jednego piwa” – informuje „FT”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Cohen: Russiagate ujawnia niepokojącą prawdę o amerykańskich elitach medialno-politycznych

Kresy.pl / Financial Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz