Rosjanie nigdy nie zwrócą Ukrainie zaanektowanego Półwyspu Krymskiego i nie opuszczą wschodniego Donbasu – przekonywał premier Słowacji Robert Fico.

Jak poinformował w środę Dennik N, premier Słowacji Robert Fico przekonywał, że Rosjanie nigdy nie zwrócą Ukrainie zaanektowanego Półwyspu Krymskiego i nie opuszczą wschodniego Donbasu. Jego zdaniem pokój będzie kosztowny, a Rosjanie wygrają militarnie.

“Z punktu widzenia prawa międzynarodowego każdy z nas uznaje integralność terytorialną innego kraju, suwerenność, nienaruszalność granic. To niezła teoria prawa międzynarodowego. Ale ja mówię, że Rosjanie nigdy nie zwrócą Krymu, Rosjanie nigdy nie opuszczą Donbasu i Ługańska” – powiedział Fico członkom Komisji do Spraw Europejskich.

Premier Słowacji przypomniał, że zbliżający się szczyt Rady Europejskiej skupi się przede wszystkim na kwestiach jednolitego rynku i konkurencyjności, ale także sytuacji na Bliskim Wschodzie i Ukrainie.

Dla Słowacji ważnym tematem będzie przede wszystkim jakość żywności, na co zdaniem premiera należy zwrócić uwagę. W odniesieniu do Ukrainy omawiane będą m.in. dostawy systemów obrony powietrznej. Premier powiedział, że Słowacja nie ma już nic do zaoferowania Ukrainie.

Skrytykował także poprzedni rząd za wyposażenie Ukrainy w system S-300, twierdząc, że nigdy tego nie zrobi. Jeśli jednak na szczycie zostaną złożone postanowienia stwierdzające, że takie wsparcie ma charakter dwustronny, Fico nie będzie ich atakował.

Zobacz też: Fico: w Pradze przygotowywano rozpad Grupy Wyszehradzkiej

W sobotnim wywiadzie w programie Sobotnie Dialogi, premier Słowacji Robert Fico zasugerował perspektywę dążenia do pojednania z Rosją po wojnie. Fico wyraził zaniepokojenie faktem, że członkostwo Ukrainy w NATO może wywołać konflikt globalny, podkreślając chęć prowadzenia kompleksowej polityki zagranicznej.

“W następstwie konfliktu istnieje duże zainteresowanie przywróceniem normalności w stosunkach z Moskwą” – zauważył Fico, podkreślając zaangażowanie we współpracę z narodami na całym świecie.

“Chcę prowadzić politykę dobrych, przyjaznych stosunków ze wszystkimi, którzy są zainteresowani taką polityką” – podkreślił Fico.

Fico wyraził także swoje stanowisko wobec akcesji Ukrainy do NATO, zapowiadając, że będzie lobbował przeciwko niej. “Członkostwo Ukrainy w NATO jest dobre tylko dla III wojny światowej. Nam wystarczy niepodległa Ukraina” – zapewnił.

Kresy.pl/Dennik N

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply