Umowa dotycząca czołgów dla Polski jest “na skraju niepowodzenia” – pisze niemiecka gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Chodzi o maszyny, które miały zastąpić prawie 300 czołgów T-72 dostarczonych przez Polskę Ukrainie. Informacje gazety wskazują, że Niemcy chcieli przekazać Polsce 20 starszych czołgów Leopard z dostawą jednego miesięcznie od kwietnia 2023 r., a także trzech miesięcznie od października 2023 r., czyli 20 maszyn za prawie 300 przekazanych Ukrainie. Niemiecka gazeta pisze o prawie 300 czołgach T-72. Oficjalne informacje sugerowały, że przekazano ich 240.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał ciężką broń dla Ukrainy, ale do tej pory prawie nic nie zostało dostarczone – pisze FAZ. “Opozycja jest niezadowolona ze stanu dostaw broni na Ukrainę i grozi kanclerzowi Olafowi Scholzowi, że w krótkim czasie skieruje sprawę do parlamentu” – PAP cytuje w środę niemiecką gazetę.

Gazeta przypomina, że Bundestag wezwał rząd prawie trzy miesiące temu, by także poprzez Ringtausch (“pierścieniowa” wymiana broni z krajami, które przekazują starsze modele ze swoich zasobów Ukrainie, otrzymując w zamian broń z Niemiec ) dostarczał Ukrainie “ciężką broń i kompleksowe systemy” do walki z Rosją. “Na aktualnej liście dostarczonej broni ciężkiej rządu niemieckiego znajduje się tylko siedem samobieżnych haubic. Według Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, żaden kraj nie ma większej luki pomiędzy zobowiązaniami a dostawami. Sama Polska dostarczyła około sześć razy więcej materiałów wojskowych niż Niemcy” – podkreśla gazeta.

Ringtausch z Polską jest najwyraźniej “na skraju niepowodzenia”. Chodzi o zastąpienie prawie 300 czołgów T-72, które Polska przekazała Ukrainie.

FAZ pisze, że według informacji polityk partii CDU ds. bezpieczeństwa Rodericha Kiesewettera “oferta” Niemiec obejmowała 20 starszych czołgów Leopard z dostawą jednego miesięcznie od kwietnia 2023 r., a także  trzech miesięcznie od października 2023 r. Niemcy chcieli więc przekazać 20 czołgów za prawie 300, co zdaniem Kiesewettera było “dalekie od oczekiwań”. Niemiecka gazeta pisze o prawie 300 czołgach T-72 przekazanych przez Polskę Ukrainie. Oficjalne informacje sugerowały, że przekazano ich 240.

Zobacz także: Polska kupi 116 używanych Abramsów w zamian za 240 T-72 oddanych za darmo Ukrainie

“Olaf Scholz zapowiada dostawy broni i mówi w całości o aktywnym wsparciu dla Ukrainy. W rzeczywistości jednak prawie nic się nie dzieje. Zamiast pomagać, rząd federalny zakazuje niemieckim zakładom zbrojeniowym dostarczania odpowiednich materiałów” – podkreśla szef frakcji CDU/CSU Thorsten Frei.

“Jeśli kanclerz nadal pozostanie bezczynny, musimy jak najszybciej rozwiązać ten konflikt na szczeblu parlamentarnym” – zapowiada.

Czytaj także: Słowackie T-72 nie trafią na Ukrainę? Niemcy oferują za mało Leopardów w zamian

Jak informowaliśmy, w czerwcu szef BBN Paweł Soloch podkreślał, że rozmowy ze stroną niemiecką utknęły w miejscu. “Nie widać dobrej woli, miejmy nadzieję, że to się przełamie. Nie czekamy z założonymi rękami na decyzje niemieckie. My chcemy uzupełniać braki, modernizować armię niezależnie od Niemców” – podkreślał.

Przypomnijmy, że Polska przekazała Ukrainie 240 czołgów T-72oczekując, że w zamian Niemcy przekażą nam swoje Leopardy 2, by uzupełnić powstałe braki w polskim uzbrojeniu. Sprawa przeciągnęła się jednak, a wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie pod koniec kwietnia br. nie przyniosła żadnego widocznego przełomu.

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki przyznał, że polski potencjał obronny został w ten sposób „czasowo osłabiony” i stąd jego rozmowa z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie dotyczyła możliwości uzupełnienia przez Niemców braków w stanie uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

„Der Spiegel” napisał w maju, że rozmowy między Berlinem a Warszawą o przekazaniu Polsce niemieckich czołgów najnowszej generacji utknęły w martwym punkcie. Próby znalezienia kompromisu miały zakończyć się fiaskiem.

Zobacz także: Grecja przekaże wozy bojowe Ukrainie dopiero po otrzymaniu zamienników od Niemiec

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply