Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że zawiesiła współpracę ze stroną rosyjską w dziedzinie misji księżycowych.

„ESA zawiesza wspólne działania z Rosją w ramach misji Luna-25,-26 i -27” – oświadczenie europejskiej agencji zacytowała w środę rosyjska, państwowa RIA Nowosti. ESA uzasadniła swoje działania rosyjską agresją militarną na Ukrainę, jaka trwa od 24 lutego.

Zgodnie z oświadczeniem, dyrektor generalny ESA zarządził przegląd wszystkich operacji we współpracy między Federacją Rosyjską a Ukrainą w celu określenia „możliwych konsekwencji nowego kontekstu geopolitycznego dla programów i działalności ESA oraz stworzenia bardziej stabilnej i niezawodnej infrastruktury kosmicznej dla Europy” – zacytowała rosyjska agencja.

Misje księżycowe, są kolejnymi programami z udziałem Rosji zawieszonymi przez ESA. Wcześniej wstrzymany został innym program, w ramach którego agencja współpracowała z Roskosmosem – ExoMars. Europejska agencja zadeklarowała wówczas, że będzie w pełni realizować sankcje wprowadzone wobec Moskwy przez UE.

 

ESA to międzynarodowa organizacja skupiająca 22 kraje europejskie, w tym 20 państw UE (w tym Polska) oraz Norwegia i Szwajcaria. Specjalny status, jako państwo współpracujące ma Kanada. Celem agencji jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu.

Czytaj także: Węgry w kosmosie

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz