Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w sobotę, że podczas piątkowej rozmowy z Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie w Stambule z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Od początku podkreślam, że w wojnie na Ukrainie nie będzie zwycięzcy. Mimo trudności w terenie jestem przekonany, że kryzys rozstrzygnie się za stołem rozmów. Jeszcze raz przypomniałem panu Putinowi, że możemy być gospodarzami jego spotkania z panem Zełenskim – oświadczył Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez ukraiński portal Suspilne, który powołuje się na wystąpienie dla mediów tureckich.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Erdogan zadeklarował, że Turcja będzie nadal rozwijać dialog z Rosją. Turecki prezydent nazwał Rosję czarnomorskim sąsiadem.

Przywódca Turcji potwierdził, że jego kraj będzie płacił Rosji za dostawy gazu częściowo w rublach. Nie wskazał przy tym wielkości tych transakcji. W 2021 roku na Rosję przypadała około jedna czwarta ropy i około 45 proc. gazu w imporcie surowców do Turcji – przypomina PAP.

Zobacz także: The Washington Post: Rosja chce wykorzystać Turcję do obejścia sankcji

Erdogan przekazał, że rozmowy z Putinem dotyczyły także rozszerzenia możliwości przyjmowania przez banki w Turcji rosyjskich kart płatniczych. Zadeklarował też, że Ankara chce zwiększyć obroty handlowe z Rosją do poziomu 100 mld USD rocznie i rozwijać współpracę w sektorze energetyki, handlu oraz turystyki.

Putin i Erdogan spotkali się w piątek w Soczi na południu Rosji. Po zakończeniu rozmów politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili gotowość pogłębienia współpracy obu krajów pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej.

Zobacz także: Turecki eksport do Rosji bije rekordy. Najwyższa wartość od 2010 roku

suspilne.media / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz