Erdogan: W wojnie na Ukrainie nie będzie zwycięzców

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na zakończenie szczytu NATO w Wilnie wezwał do poszukiwanie szybkiego porozumienia pokojowego kończącego wojnę na Ukrainie.

Mówiąc o zaangożwaniu swojego państwa w rozwiazanie konfliktu na Ukrainie Erdogan stwierdził – “W wojnie [na Ukrainie] nie będzie zwycięzców, tak jak nie będzie przegranych w przypadku pokoju. Opowiadamy się za szybkim przywróceniem pokoju w regionie” – zacytowała turecka agencja informacyjna Anadolu. Zadeklarował, że jego państwo jest gotowe do mediacji między skonfliktowanymi stronami.

Erdogan podkreślał znaczną, według niego, rolę Ankary w zarządzaniu kryzysem bezpieczeństwa spowodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę. „Turcja egzekwowała konwencję z Montreux od pierwszego dnia i nie zezwala na przepływ statków wojskowych przez cieśniny. W ten sposób zapobiegliśmy rozszerzaniu się skali konfliktu.” – przywódca mówił o konwencji regulującej zarządzanie ruchem przez cieśniny oddzialające Morze Śródziemne i ocean światowy, od Morza Czarnego, będącego kolejnym polem bitwy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

“Negatywne skutki trwającego prze 504 dni rozlewu krwi między Federacją Rosyjską a Ukrainą odczuwa cały świat. Przejawia się to również na rynku żywności i rekordowym poziomie inflacji” – powiedział prezydent Turcji. Erdogan zwrócił uwagę na wkład swojego kraju w wymianę jeńców między Moskwą a Kijowem, a także sposób wyjścia z kryzysu żywnościowego poprzez zawarcie „umów zbożowych”, umożliwiających kontrolowany przez Rosję eksport ukraińskich płodów rolnych Morzem Czarnym.

Turecki przywódca powiedział, że temat umowy zbożowej był również omawiany podczas niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Turcji. „Dwukrotnie przedłużono ważność umów, co umożliwiło dostarczenie na światowy rynek nawet 33 mln ton produktów rolnych. Mechanizm wygasa 17 lipca. Trwają negocjacje w sprawie umowy, która pozostaje źródłem nadziei dla setek milionów ludzi. Pan Zełenski opowiada się za kontynuacją umowy. Pan Putin wyszedł z pewnymi inicjatywami. Pracujemy z myślą o tych inicjatywach” – powiedział prezydent Turcji. Twierdził, że kraj ten wykorzystuje wszystkie instrumenty dialogu z Federacją Rosyjską i Ukrainą w celu przedłużenia „umowy zbożowej”.

Erdogan zwrócił ponadto uwagę na sytuację w sąsiedniej Syrii, gdzie od 2011 roku trwa krwawy konflikt. „Powiązania stworzone przez niektórych sojuszników Turcji z NATO z [kurdyjskimi] zadają cios jedności i integralności Sojuszu. Nie ma na to jasnego wyjaśnienia!” – powiedział turecki przywódca. Erdogan nazwał walkę z terroryzmem „czerwoną linią” dla Turcji. „Oczekujemy, że wszyscy sojusznicy Ankary zajmą wreszcie jasne i zdecydowane stanowisko w tej sprawie” – podkreślił prezydent, przypominając, że jego kraj od 40 lat aktywnie walczy z kurdyjskimi separatystami, który uważa za powiązanych z organizacjami Kurdów syryjskich. „Niemowlęta i nauczyciele są wśród ofiar terrorystów. Dosłownie w trzy dni zginęło dwóch tureckich żołnierzy” – powiedział Erdogan.

Turecki przywódca zwróciła ponadto uwagę na przypadki manifestacyjnego niszczenia Koranu w Szwecji. „Ataki na sanktuaria i wartości religijne ludzi nie mają nic wspólnego z wolnością słowa. To akt terroryzmu!” – podkreślił Erdogan. Zwrócił też uwagę na głosowanie w Radzie Praw Człowieka ONZ w sprawie potępienia aktów palenia Koranu. „Kraje, które sprzeciwiły się rezolucji, powinny ponownie przemyśleć swoje podejście do kwestii praw i wolności człowieka” – zaapelował.

Prezydent Erdogan poruszył także temat rozszerzenia NATO. Erdogan zauważył, że Ankara zawsze popierała politykę „otwartych drzwi” NATO. – “Do dziś bez obiektywnej przyczyny nie stworzyliśmy barier dla członkostwa w Sojuszu”. Przypomniał, że organem odpowiedzialnym za zatwierdzenie protokołu o przystąpieniu Szwecji do NATO jest turecki parlament.

„Mam nadzieję, że kwestia przyjęcia Szwecji do NATO stanie się jednym z priorytetów międzynarodowej agendy jesiennej sesji tureckiego parlamentu” – powiedział Erdogan. Prezydent zapewnił, że tureccy parlamentarzyści będą uważnie monitorować ten proces. W dalszej części swojego wystąpienia turecki przywódca skupił się na kwestii modernizacji floty tureckich sił powietrznych oraz negocjacjach z Waszyngtonem w tej sprawie. Prezydent Erdogan wyraził nadzieję na pozytywne rozwiązanie kwestii dostaw F16, które ostatnio odblokował prezydent USA. „Moje nadzieje w tej sprawie są większe niż kiedykolwiek” – powiedział.

aa.com.tr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply