Podczas wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Turcji oskarżył Stany Zjednoczone, że wysłały w tym tygodniu duży transport broni Kurdom.

Erdogan powiedział: Nie myślcie, że uda wam się wykończyć ISIS przy pomocy PYD (kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej) i jego zbrojnego ramienia YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), bo są to ugrupowania terrorystycznei dodał, że przed trzema dniami Ameryka zrzuciła z dwóch samolotów dostawę broni dla tych grup terrorystycznych w Kobane. Erdogan poinfomorwał, że rozmawiał o tej sprawie w środę z wiceprezydentem USA Joe Bidenem, który miał nic o tym nie wiedzieć.

CZYTAJ WIECEJ:
Turcja: Zamachowcy planowali ataki na ambasady
Turecka policja zatrzymała 40 domniemanych członków ISIS

Stany Zjednoczone, uważają YPG za najważniejszego sojusznika w walce z ISIS w Syrii. W 2014 roku USA zrzuciła broń dla tego kurdyjskiego ugrupowania w zamieszkanych głównie przez Kurdów mieście Kobane. Jak stwierdził Erdogan, połowa tego zrzutu została przejęta przez ISIS. Pod koniec 2014 roku, przez cztery miesiące trwało oblężenie przez ISIS Kobane. Miasto znajduje się ono 35 km na wschód od miasta Dżarabulus, które zostało opanowane przed miesiącem przez wspieranych przez Ankarę rebeliantów syryjskich, w ramach operacji „Tarcza Eufratu” Operacja ta zakłada oczyszczenie z bojowników IS obszarów przy południowej granicy Turcji, jednak wywołała konflikt pomiędzy siłami tureckimi i syryjskich rebeliantów a YPG.

Rzecznik prezydenta Erdogana Ibrahim Kalin podkręślił, że Turcja nie dołączy do ataku międzynarodowej koalicji na nieoficjalną stolicę ISIS, Rakkę jeżeli kurdyjscy bojownicy będą brali w nim udział.

kresy.pl / stooq.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz