Podczas drugiego dnia szczytu NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Petrem Poroszenką. Jak oficjalnie poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Duda podziękował Poroszence za „oddanie hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas spotkania obaj prezydenci omawiali m.in. kwestie związane ze współpracą wojskową. Jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady. Szczerski zaznaczył, że inicjatywa ta pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje NATO z Ukrainą. „To rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk”– zaznaczył minister.

Szczerski poinformował także, że prezydent Duda podziękował Poroszence za oddanie w piątek „hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”.

„Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp”– stwierdził Szczerski. Dosłowny cytat Dudy podano także na Twitterze.

Minister powiedział, że Duda weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. „Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość (24 sierpnia – red.)”– zaznaczył Szczerski. Docenił również obecność Nadii Sawczenko podczas spotkania. „Jej obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces – jeśli jest kontynuowana, niezachwiana”– powiedział.

W rozmowie z Kresami.pl ks. Isakowicz-Zaleskiprzypominał, jak do sprawy ludobójstwa odnosił się w kampanii wyborczej prezydent Duda:

„Miałem okazję spotkać się między pierwsza, a drugą turą wyborów prezydenckich w Chrzanowie z Andrzejem Dudą. Tam na rynku wręczyłem mu postulaty Kresowian i wtedy rzeczywiście na drugi dzień duda zabrał głos ws. ludobójstwa, że należy to potępić. I na tym się wszystko ucięło. Po wyborach nastąpiło głębokie milczenie”.

Polska będzie dostarczać broń Ukrainie

Jak informowaliśmy wcześniej, przedstawiciele rządów Polski i Ukrainy podpisali podczas warszawskiego szczytu NATO porozumienie ws. współpracy wojskowej i technicznej. Umowa dotyczy m.in. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. szef polskiego MON Antoni Macierewicz podpisał z przedstawicielem Ukrainy, ministrem obrony Stepanem Połtorakiem dokument dotyczący dostaw uzbrojenia dla Ukrainy. Wprowadza on zmiany do porozumienia zawartego w 1996 roku.

Ustalenia drugiego dnia szczytu NATO

Podczas drugiego dnia warszawskiego szczytu NATOrozmowy i podejmowane decyzje dotyczyły m.in. sytuacji Ukrainy, działań w Afganistanie, walki z tzw. państwem islamskim oraz kwestii członkostwa Gruzji w NATO. Jak pisaliśmy wcześniej, podjęto m.in. decyzję o wydłużeniu misji NATO w Afganistanie poza rok 2016. Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, obejmując wsparcie, szkolenie i doradztwo sił bezpieczeństwa w Afganistanie.

PRZECZYTAJ: Stoltenberg: wzmocniliśmy wschodnią flankę NATO

„Festiwal obłudy”

W piątek po południu ukraiński prezydent Petro Poroszenko złożył kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. Krótką relację z tego wydarzenia zamieściliśmy wczoraj.Paweł Kukiz mocno skomentował gest Poroszenki:

„Patrzcie, jaki dobry człowiek!!! Jaki piękny gest! Kwiaty złożył! A wczoraj w Kijowie główną ulicę nazwano imieniem Bandery. A inną Szuchewycza… A „nasi” (?) się cieszą. Dno”.

„Bóg nigdy nie da prawdziwej wolności ani bandytom ani tym, którzy na bandytyzm przymykają oczy” – zaznaczył polityk. Wcześniej Poroszenkę skrytykował także poseł Robert Winnicki, nazywając jego gest „festiwalem obłudy”.

PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

PAP / polskieradio.pl / TVP.Info / twitter.com / Kresy.pl

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. manetekelfares
  manetekelfares :

  A podziękowałeś Dudziu za rozpierdolony pomnik we Wrocławiu? Może tam poroszenko powinien złożyć kwiaty. Wszak „nieznani” sprawcy dewastacji skrzętnie zniszczyli napisy, kto był faktycznym sprawcą zbrodni (czyli Oun -upa). Zatem oddanie hołdu nic, by ich nie kosztowało.
  Mam nieodparte wrażenie, że to długich upokorzeń Polski dopiero początek…

 2. azar
  azar :

  Polska będzie dostarczać broń Ukrainie. A wiecie czy ktoś za tą broń w ogóle zapłaci??? No ba Polska to bogaty kraj a w zamian wyślą nam w ramach wymiany handlowej swoich studentów banderowców na nasze utrzymanie jak i następny milion albo i dwa swoich pracowników przyczyniając się wraz z tym do wysyłania naszych na emigrację do zachodnich fabryk i bambrów. ale co tam emigracja polaków jak w te miejsce sprowadza się nowych obywateli ukraińskich no i działa przecież 500+ także dla nowych obywateli ukraińskich bo liczy się sojusz antyrosyjski przekształcający w przyszłości nasze kraje w jeden kraj, jeden naród polsko-banderowski!!! UpA już się i u nas nazywa żołnierzami wyzwolicielami w walce z sowietami i sic! hitlerowcami!!! porównując ich do naszej AK. Tak więc pod dalszymi rządami PiSdzielców ale i także POpapranców to w przyszłości zrobią i nam polakom UPA i banderę naszymi bohaterami narodowymi , którzy swoją walką bronili i nas. A procesje UPA-banderowskie będą przechodzić przez niemal każde miasto w Polsce tak jak obecnie przez Przemyśl bo w każdym mieście będzie już duża liczba mniejszości ukrainskiej. I tak zapowiada się nasza przyszłość jeśli nic z tym nie zrobimy!!!!

 3. greg
  greg :

  W końcu zlożyl wieniec przy pomniku ofiar ukraińskiego, bandero-nazistowskiego ludobojstwa, bo ze względu na PR, tak teraz wypadalo i bylo to w jego interesie. A w tym samym czasie ludzie z jego administracji, mocowali zmienione nazwy prospektu Moskiewskiego i innych ulic w Kijowie, nazywajac je imionami inspiratorow i wykonawcow tego ludobójstwa na Polakach. Panie Duda, pan albo masz blade pojęcie o stosunkach polsko-ukraińskich, albo jesteś neo-banderowcem. Z jakim przystajesz takim (falszywym) sie stajesz. Nie ma miejsca dla ksenofobii, faszyzmu i nazizmu w Polsce. Ale dla nieściganego i propagowanego w Polsce BANDERO-NAZIZMU, jest??? Ca za szubrawcze zakłamanie? Gdzie honor i zwykla ludzka przyzwoitosc i solidarnosc z ofiarami? Pan przestałeś być wiarygodny i godny głosowania na pana. Teraz niech sie pan nie łudzi, że fasadowy, rozdawany ukraińcom nawet zaledwie na prawie pobytu 500+ cokolwiek panu pomoże. Ludzie nie są naiwni i nie chcą przekupywania ochłapami. Pan ani razu nie uczciłeś ofiar bestialskiego, ukrainskiego ludobójstwa 200 000 niewinnych kobiet, dzieci, mężczyzn i starców, za to tylko, że byli Polakami. Hańba i infamia spada na pana!
  Trzeba dalej robić swoje, i domagać się tego, co absolutnie NIEZBĘDNE I SŁUSZNE:

  1. USTAWA o ustanowieniu 11.VII, państwowym Dniem Upamiętnienia Bandero-nazistowskiego Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej;

  2. USTAWA o zakazie i penalizacji propagowania w Polsce bandero-nazizmu pod jakąkolwiek postacią, i jego wszelkiej symboliki;

  3. Comiesieczne WOŁYŃSKIE MIESIĘCZNICE przed siedzibami pisowskich zaprzańców, aż do skutku!

  Jeśli to nie zostanie spełnione, PiS straci ponad 6 mln głosów Kresowian i ich potomków (a jest to grupa dobrze zorganizowana i zdeterminowana w swej krzywdzie) oraz będzie demaskowane ich tchórzostwo, antypolonizm i zdrada narodowa.

 4. rawen
  rawen :

  MY NIE ZAPOMNIMY !!! 11.07.2016 proszę – uczcijmy razem pamięć o Ofiarach! Zapalmy w najbliższy poniedziałek w naszych oknach świeczki, by dać wyraz, że pamiętamy o tym nierozliczonym do dziś ludobójstwie”. W NASTEPNYCH WYBORACH PISOWI TEŻ PODZIEKUJEMY TAK JAK SLD,AWS-owi,PO + PSL …

 5. leszek1
  leszek1 :

  Odnosze wrazenie, ze zarowno Premier jak i Prezydent sa marionetkami sterowanymi przez Prezesa. Nie moge tylko pojac DLACZEGO ? Obawiaja sie, ze Kaczynski wyrzuci ich z PiS-u, lub pozbawi stanowisk ? Trudno mi zrozumiec logike tych zaleznosci, a nie chce mi sie wierzyc, ze ta cala trojka to zydowscy agenci. Tym bardziej, ze widac jak Premier stara sie robic co moze, by polepszyc los Polakow.