Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu tygodnikowi „Do Rzeczy”, w którym przedstawił oczekiwania związane z wizytą prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

Duda stwierdził, że doprowadzenie do wizyty Trumpa w Polsce jest znaczącym sukcesem dyplomatycznym – Wiem, że w kręgach dyplomatycznych zrobiło to wrażenie – że druga duża wizyta zagraniczna prezydenta USA to wizyta m.in. w Polsce i spotkanie z Europą Środkową. Prezydent zapowiedzial, że będzie chciał zrobić z Trumpem „dobry biznes dla Polski”. – Taki, który da efekt „win-win” jak mawiają Amerykanie, czyli, że obie strony na tej wizycie wygrają. Amerykanie będą mieli poczucie, że zrobili interes, ale będzie to zarazem bardzo dobry interes dla Polski – stwierdził Duda.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ocenie prezydenta,  „w interesie Stanów Zjednoczonych leży to, by w Europie było bezpiecznie. Pamiętajmy, że wtedy, gdy w Europie Środkowej zaczynały się wojny – i I, i II wojna światowa – to na koniec ginęli w nich także Amerykanie, bo Stany Zjednoczone musiały się angażować w zażegnywanie tych konfliktów. Patrząc więc na historię, wcale się nie dziwię, że prezydent Trump, który trzeźwo patrzy na otaczającą rzeczywistość, przywiązuje dużą wagę do Europy Środkowo-Wschodniej”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Na przyjazd imperatora

Wśrod tematów rozmów z Trumpem, Duda wymienił obecność wojsk amerykańskich w Polsce, budowę elementu tarczy antyrakietowej w Redzikowie, dostawę gazu LNG do Polski i niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Kresy.pl / Onet

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. U.D
  U.D :

  Szkoda, ze Pan Duda, Prezydent, tak wybiorczo zna Historie.

  Gdyby USA nie finansowalo Niemiec w latach 30 XX wieku, to moze w ogole II WS by nie bylo.

  A gdyby wczesniej zbombardowali linie kolejowe wiozace wojska na wschod, albo ludzi do obozow zaglady, to moze wojna nie trwalaby tak dlugo.

  Ale nie mozemy zapomniec, ze ( o czym niewielu wie) Niemcy nawet w czasie wojny placily dywidendy od fabryk w Niemczech (ktore korzystaly z niewolniczej pracy osob porwanych z podbitych terenow) do USA. A kto chcialby stracic duzy dochod?

  A USA lubia robic interesy.

  Najpierw sfinansowaly Niemcy, potem Rosje, a na koniec „odbudowaly” zachodnia Europe i trzymaja nad nia do dzisiaj reke. (choc ostatnio przeniesli sie na wschod)