W nocy z soboty na niedzielę nad wojskową bazą Klein-Brogel w belgijskiej prowincji Limburgia, gdzie przechowywana jest amerykańska broń jądrowa, zaobserwowano kilka dronów. Minister obrony Belgii zapowiedział działania w celu wzmocnienia ochrony obiektu.

W prowincji Limburgia na północnym wschodzie Belgii w nocy z soboty na niedzielę 1 listopada zarejestrowano obecność kilku dronów nad wojskową bazą lotniczą Klein-Brogel – poinformował belgijski portal HLN. Według mediów, na terenie tej bazy znajduje się obecnie amerykańska broń jądrowa, a od 2027 roku ma ona pełnić funkcję głównego ośrodka dla myśliwców F-35.

Burmistrz miasta Peer, Stephen Matei, przekazał, że drona zauważył jeden z pracowników koszar. Na miejsce wysłano patrol policyjny, jednak po przybyciu funkcjonariuszy urządzenie nie było już widoczne. Policja sporządziła raport, który przekazano Ministerstwu Obrony oraz służbom wywiadu wojskowego.

Zobacz też: Coraz więcej nieznanych dronów nad tajnymi zakładami belgijskiego koncernu zbrojeniowego

Zobacz też: Po słowach belgijskiego ministra Rosja grozi „zmieceniem Belgii z mapy”

Matei poinformował, że w najbliższych dniach i tygodniach zaplanowano rozmowy dotyczące wzmocnienia zabezpieczeń bazy. Nie wykluczył również, że podobne incydenty mogą się powtórzyć, dlatego – jak zaznaczył – „trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz”.

Minister obrony Belgii Theo Franken potwierdził zdarzenie w komunikacie opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformował, wykryto „kilka dronów”, które zarejestrowano za pomocą systemu detekcji. „Urządzenia zostały uchwycone na nagraniach wideo” – przekazał minister.

To nie pierwszy przypadek wykrycia niezidentyfikowanych dronów nad obiektami wojskowymi w Belgii. W nocy z soboty na niedzielę podobne doniesienia pojawiły się także w rejonie jednostki wojskowej w Leopoldsburgu, położonej niedaleko Klein-Brogel. W ubiegłym miesiącu drony zauważono również nad poligonem Elsenborn oraz koszarami w Marche-en-Famenne.

Na razie nie ustalono, kto mógł uruchomić te urządzenia ani w jakim celu – czy w ramach działań wywiadowczych, czy też w celu prowokacji.

Minister Franken zapowiedział, że jego resort w przyszłym tygodniu spotka się z lokalną policją, aby „przeanalizować zagrożenie i wzmocnić działania w poszukiwaniu operatorów dronów”.

„Loty dronów nad obiektami wojskowymi są surowo zabronione. Ministerstwo Obrony musi podjąć wszelkie środki, aby zestrzeliwać takie urządzenia” – napisał szef resortu.

Franken dodał, że przygotowywany jest projekt o wartości 50 mln euro, którego celem jest stworzenie systemu obrony przed dronami.

Kresy.pl/HLN

Tagi: , ,
forma płatności