Doradca prezydenta Litwy uważa, że inicjatywy takie jak polsko-francuski traktat z Nancy, obejmujący m.in. gwarancje bezpieczeństwa, mogą podważyć wiarygodność NATO.

We wtorek główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy, Deividas Matulionis, wyraził sceptyczny stosunek wobec takich porozumień. “Mamy porozumienia zarówno z Polską, jak i z Niemcami, ale to nie jest alternatywa dla członkostwa w NATO ani żadna dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa” – stwierdził w wywiadzie dla rozgłośni Žinių radijas.

“[Umowy dodatkowe – ELTA] mogą budzić wątpliwości co do naszego zaufania do NATO jako organizacji obrony i odstraszania. (…) Nie mamy jednak powodu, by nie ufać polityce odstraszania i obrony NATO, która w ostatnim czasie się umacnia” – powiedział.

Doradca prezydenta Litwy ocenił, że to próba budowania strategicznego partnerstwa między Polską i Francją, jednak – jego zdaniem – na obecnym etapie trudno wskazać konkretne korzyści płynące z takiej inicjatywy.

“Mamy dobrze funkcjonujące plany regionalne, które opierają się na zasadzie wysuniętej obrony. Posiadamy wszystkie niezbędne listy uwierzytelniające dla dowódcy sił Sojuszu. Również siły powietrzne, komponent morski działa całkiem dobrze” – zaznaczył D. Matulionis.

Dodał również, że największym wyzwaniem pozostaje nadal komponent lądowy, a jego wzmocnienie wymaga zwiększenia nakładów finansowych oraz rozwoju konkretnych zdolności.

“Jedyne, czego brakuje, i być może szczyt w Hadze będzie o tym mówił, to to, że potrzeba więcej zdolności, potrzeba więcej pieniędzy, aby tę zdolność uzyskać. (…) Mamy wiele problemów w komponencie lądowym i trzeba je jak najszybciej rozwiązać, aby mieć silny kręgosłup na wypadek, gdyby ktoś próbował wtargnąć na terytorium Sojuszu” – podkreślił.

9 maja w Nancy premier Polski Donald Tusk oraz prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni, otwierający nowy rozdział w relacjach obu krajów. Dokument przewiduje zacieśnienie współpracy w kluczowych obszarach: bezpieczeństwa, obronności, energetyki jądrowej oraz gospodarki. – Włożyliśmy serce i czas, aby ten traktat był przełomowym wydarzeniem w naszej historii – podkreślił szef polskiego rządu.

Czytaj: Traktat polsko-francuski. Polska zobowiązała się do realizacji “celów klimatycznych”

wilno.tvp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply