Szef Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszylin nakazał utworzenie administracji miejskiej w Mariupolu, zgodnie z dekretem opublikowanym w czwartek na stronie internetowej szefa DRL.

Jak przekazała rosyjska agencja prasowa Tass, szef Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszylin nakazał utworzenie administracji miejskiej w Mariupolu, zgodnie z dekretem opublikowanym w czwartek na stronie internetowej szefa DRL.

„W mieście Mariupol ma powstać lokalna administracja Donieckiej Republiki Ludowej” – czytamy w dokumencie.

Puszylin przekazał również szefowi administracji miejskiej Mariupola polecenie zapewnienia opracowania i zatwierdzenia rozporządzenia dotyczącego administracji miasta, jego struktury i obsady kadrowej. Dekret nakazuje także utworzenie administracji powiatowych w Mariupolu, w tym powołanie ich naczelników. Kroki te należy podjąć w porozumieniu z administracją szefa DRL.

Władze separatystycznej DRL twierdzą, że w ciągu ostatnich 42 dni konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ostrzał sił zbrojnych Ukrainy doprowadził do śmierci 70 cywilów. “Rany różnego stopnia ciężkości odniosło 857 cywilów” – oświadczenie donieckich separatystów zacytowała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

W oświadczeniu podkreślono, że wśród tej liczby rannych 569 stanowiły osoby z “wcześniej wyzwolonego terytorium”, co wskazuje, że separatyści zebrali dane z całego obwodu donieckiego, które uważają za terytorium swojej “republiki ludowej”.

Podali oni dokładną liczbę pocisków jakie miały spaść na to terytorium – 17 929. Wśród nich miały być rakiety Toczka-U, Uragan, Grad.

Według władz DRL siły ukraińskie miały uszkodzić w czasie wojny 1841 budynków mieszkalnych, 476 obiektów “infrastruktury cywilnej” włączając szpitale, polikliniki i szkoły. Uszkodzone miały zostać także 23 obiekty “infrastruktury krytycznej”.

24 lutego Rosja zaczęła atak militarny na Ukrainę na szeroką skalę, z kilku kierunków operacyjnych. Siły rosyjskie szybko pojawiły się pod Kijowem i już w pierwszych dniach konfliktu zaczęły infiltrować specjalnymi oddziałami ukraińską stolicę. Jednak zdecydowany opór Ukraińców spowodował okopanie się Rosjan pod Kijowem i zmianę ich modus operandi.

Moskwa ogłosiła niedawno, że oficjalnym celem jest „wyzwolenie Donbasu”. Towarzyszyło im wycofanie jednostek naciskających na Kijów oraz otaczających Czernihów. Rosjanie przedstawili to jako gest dobrej woli i środek budujący zaufanie w obliczu kolejnej rundy negocjacji z Ukraińcami, jaka odbyła się w niedzielę w Stambule.

Rosja 21 lutego uznała państwowość Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej, które praktycznie wspierała od ich proklamowania w 2014 r.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply