Cmentarz w Pikulicach w Przemyślu jest zdaniem Andrzeja Zapałowskiego od dłuższego pada ofiarą zawłaszczania pamięci przez niektórych nacjonalistów ukraińskich, chcącą zrównać zbrodnicze oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i żołnierzy Symona Petlury, walczącego ramię w ramię razem z polskimi oddziałami.

Jak pisaliśmy już wielokrotnie, organizowane w Przemyślu Panachidy mające w założeniu upamiętnić sojusz Piłsudski-Petlura stają się pretekstem do gloryfikowania zbrodniarzy z UPA. Zaproszeni goście bez zająknięcia mówią o wszystkich spoczywających na cmentarzu jako o bohaterach walk o wolność Ukrainy.Teraz polscy patrioci dokonali zmian w tekście na tablicy upamiętniającej upowców.

Na cmentarzu w Pikuliach oprócz żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej walczącej z bolszewikami leżą tutaj mordercy z UPA odpowiedzialni m.in. za masakrę w Birczy, gdzie zabili wielu Polaków: mężczyzn, kobiet i dzieci. Na ich grobach znajdowały się tablice w języku ukraińskim, mówiące “Powstańcom ukraińskim poległym za wolną Ukrainę 7 stycznia 1946 roku w Birczy” (imiona i nazwiska, pseudonimy oraz daty urodzenia)” oraz “Powstańcom ukraińskim straconym za wolność Ukrainy 22 maja 1947 roku w Lisznej” (imiona i nazwiska, pseudonimy, daty urodzenia).

Tablice te zastąpiły umieszczone wcześniej nielegalnie przez Związek Ukraińskich Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego upamiętnienia głoszące: “Tu spoczywają żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii polegli w walce za wolną Ukrainę podczas ataku na garnizon Wojska Polskiego w Birczy, w dniu 7 stycznia 1946 roku” (imiona i nazwiska, pseudonimy oraz daty i miejsca urodzenia) oraz “Tu spoczywają żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii straceni 22 maja 1947 roku w Lisznej na podstawie wyroku polskiego Sądu Wojskowego w Sanoku” (imiona i nazwiska, pseudonimy oraz daty i miejsca urodzenia).

Jednak nawet nowe tablice nie oddawały rzeczywistości. Z tego powodu zostały „poprawione” przez polskich patriotów. Umieścili on odpowiadający prawdzie historycznie napis: „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów bestialskich katów oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci”. Tablicę uzupełnia kotwica Polski Walczącej.

Zdaniem historyka Andrzeja Zapałowskiego zrobiła to osoba lub grupa osób, która miała dosyć manipulacji mających na celu zrównanie żołnierzy Petlury z członkami UPA. Według niego nie powinno się oddawać honorów w trakcie uroczystości mających uczczenie sojuszników Wojska Polskiego osobom odpowiedzialnym za morderstwa na Polskich obywatelach. „To tak jakby obok hipotetycznego pomnika obywateli niemieckich walczących po stronie polskiej w powstaniu warszawskim pochować SS-manów, a na uroczystościach upamiętniających oddawać im taką samą cześć.”

Według Zapałowskiego władze polskie powinny zadbać o wyraźne rozdzielenia żołnierzy Petlury od upowców i nie pozwalać na takie łączenie pamięci na jednym cmentarzu. Jego zdaniem działania organizacji ukraińskich w Polsce mając na celu sprowadzenie jeszcze więcej szczątków upowców chowanych na Podkarpaciu w jednym miejscu, na cmentarzu w Pikulicach w Przemyślu. „Zatarcie różnic poprzez wspólny pochówek i uroczystości będzie pomagało im wybielać zbrodniarzy” – powiedział historyk.

Zapałowski dodaje: „Ukraińscy organizatorzy Panachidy tłumaczą skandaliczne wypowiedzi podczas uroczystości tym, że wygłaszają je goście. Tym czasem oni sami tych gości zapraszają, wiedząc jakie postawy reprezentują.”

Według historyka polskie władze powinny same zadbać o głośne mówienie prawdy historycznej, a nie zrzucać to na barki obywateli, którzy samodzielnie zmieniają tablice.

Tablice po poprawieniu przez patriotów:

kresy.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. greg
  greg :

  Jak strasznie koniunkturalną, konformistyczną, służalczą, skunloną, skarlałą moralnie i tchórzlią trzeba być polskojęzyczną (bo przecież nie POLSKĄ) władzą, aby wstydzić się powiedzieć PRAWDĘ a jednoczeorśnie pozwalać zbrodniczym bandero-nazistom oaz ich poplecznikom, ludobójcom ponad 150 000 Polaków, rozsiewać swoje zatrute, fałszywe historyczne brednie i mitomaństwo na terenie Polski. Won z taką pokrętną antypolską władzą bez moralności, etyki i autorytetu. W j. angielskim władza “authority”, jest nazywana wprost głównym swoim atrybutem czyli autorytetem, koniecznym i niezbędnym do jej sprawowania. Won z karłami morlnymi, którzy nie są w stanie należycie jej sprawować. Kanalie i zaprzańcy pobierają od obywateli (podatników) nienależne wynagrodzenie, bo ci i tak myszę ich w podstawowych sprawach wyręczać!

 2. zefir
  zefir :

  Niech to zrekonstruowane nagrobkowe epitafium upamiętnia ponurą zbrodniczość ukrobanderowskich bandytów i oprawców,oraz będzie ostrzeżeniem dla władzy polskiej,gdyż Polacy pamiętają i zapamiętają jej skundlenie.Duże uznanie dla autorów i wykonawców tej dobrej roboty!

 3. mrciemnosc
  mrciemnosc :

  Zawsze popierałem prawdę historyczną. Brawo, popieram, tylko dlaczego nie ma protestów przeciwko banderowskim prowokacjom na poziomie władz państwowych i samorządowych? TVP nauczyła się wreszcie np. nazywać obozy koncentracyjne “obozami niemiecko-nazistowskimi” (brawo za reportaże nt. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen). Kiedy nauczy się, by nacjonalistów ukraińskich nazywać neonazistami ? Ukraiński nacjonalista sięga przede wszystkim do tradycji UPA, innych tradycji niestety nie mają (może poza koliwszczyzną i rewoltą Chmielnickiego, ale te ruchy też sprowadzały się do ludobójstwa obcych etnicznie sąsiadów).

 4. jaro7
  jaro7 :

  Brawo za napisanie prawdy i hańba dla “polskojęzycznych ‘władz i banderowców i ich potomków.W Przemyślu radnym PiS jest niejaki Iwaneczko(nazwisko mówi jakiej jest narodowości)toteż nie dziwota że niema kto z władz przeciwdziałać rozrostowi banderyzmu na tych terenach.A komentarze do Chomy zablokowali,można go tylko jeszcze zminusować.

 5. polski_pan
  polski_pan :

  Jakby się ktoś zastanawiał jak będzie reakcja banderowców to wystarczy spojrzeć na liveuamap: groby zbeszczeszczone przez nieznanych sprawców. Na czerwono, czyli że to Putin zrobił chyba znaczy się…?
  Decydująca będzie reakcja polskiego rządu. Ostatnio jakaś wiosna jakby nadeszła, nawet ich za czerwonoczarne flagi podczas wizyty Dudy przeczołgali. Może to być dobra zmiana , na którą wielu tutaj czeka a może tylko chodzi o pokaz przed szczytem NATO – pokazujemy że mamy więcej opcji i preteksty żeby więcej wyciągnąć od sojuszników. Dobrze że ktoś w polskich władzach o tym myśli.

 6. piotrx
  piotrx :

  “Wicewojewoda w Rzeszowie, woj. podkarpackiego pan Marek Kuchciński, narodowości (…) , protegowany Unii Wolności, znany ze swych sympatii banderowsko-upowskich. Szczególną aktywność wykazał w załatwianiu pochówku na cmentarzu wojennym strzelców siczowych w Przemyślu dla ludobójców z UPA zabitych podczas napadu na Birczę.” – czasopismo historyczno-publicystyczne “NA RUBIEŻY” nr 52/2001

  **************

  “……..Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Andrzeja Zapałowskiego w sprawie braku kompanii honorowej Wojska Polskiego w uroczystościach ku czci poległych żołnierzy polskich w Birczy (2279), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień. Pozwolę sobie poinformować pana marszałka, że decyzja dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego o niewystawieniu kompanii honorowej z 14 Brygady Terytorialnej do zabezpieczenia uroczystości zorganizowanych przez Radę Gminy w Birczy i Światowy Zlot Kresowian podyktowana została przesłankami świadczącymi o wyraźnie politycznym charakterze tego przedsięwzięcia. Z sugestią w tym zakresie wystąpił wicewojewoda podkarpacki (Marek Kuchciński – dopisek mój) , którego opinia została poparta w konsultacjach z szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.
  ….
  Sekretarz stanu

  Romuald Szeremietiew

  Warszawa, dnia 10 sierpnia 2000 r.…………..”

  http://www.zapalowski.eu/index.php?option=com_content &view=article &id=2089:moje-interpelacja-w-sprawie-nielegalnych-pomnikow &catid=20:moim-zdaniem &Itemid=54

 7. piotrx
  piotrx :

  Obóz Jeńców nr 4 w Pikulicach koło Przemyśla – zaczął przyjmować
  jeńców od września 1919 r:

  Liczba jeńców i internowanych w listopadzie 1919 r
  jeńcy bolszwiccy – 2036
  jeńcy ukraińscy /Galicja Wsch/ – 0
  jeńcy ukraińscy /URL/ – 699
  internowani – 243
  razem: 2978

  Liczba chorych na choroby zakaźne w lutym 1920
  liczba jeńców w obozie – 1152
  liczba chorych tyfus – 16
  liczba chorych czerwonka – 7
  inne choroby – 144

  Liczba jeńców sowieckiech w okresie listopad 1920- 1921
  10 XI 1920 – 822
  5 III 1921 – 738
  30V 1921 – 0

  informacja za: Zbigniew Karpus „Jeńcy i nternowani rosyjscy i ukraińscy na terenie Polski w latach 1918-1924”

  Po zlikwidowaniu w1921 obozów jenieckich zaczęto zwozić zmarłych (głownie ofiary chorób zakaźnych) z przyobozowych pól na zorganizowany cmentarz w Pikulicach . Nie
  wiadomo dokładnie kto został tam pochowany – Jak pisze Ołeksandr Kolańczuk w swoim opracowaniu poświęconemu ukraińskiemu cmentarzowi w Pikulicach z 2003 r

  ” Niestety w czasie prowadzonych w latach 1923/24 prac ekshumacyjno- pogrzebowych nie sporządzono odpowiedniej dokumentacji pochowanych – dopiero w 1931 r zwrócono się z odezwą prasową do byłych jeńców obozów w Przemyślu o nadsyłanie nazwisk zmarłych jeńców . Wyniki tego przedsięwzięcia na razie (to znaczy aż do 2003 r !!! ) nie są znane” .

  Ponadto wielu zmarłych pochowano też na cmentarzu Głownym w Przemyślu przy ul. Słowackiego /niektórzy zmarli znacznie pożniej z przyczyn naturalnych/.

 8. pro_patria
  pro_patria :

  Chwała Polskim Patriotom za czynną walkę o pamięć bestialsko pomordowanych Rodaków i z manipulacją historyczną przez zwyrodniałych potomków zbrodniarzy upowskich !!! Jednakże, ten skorygowany pomnik kosztował, nikt nie podarował go za darmo Patriotom. Moim zdaniem ścierwo żadnego zbrodniarza upaińskiego nie powinny spoczywać w polskiej ziemi. Takie miejsca pochówku stwarzają zagrożenie kultu zwyrodnialców jakie ma miejsce właśnie w Przemyślu. bydło upaińskie powinno ekshumować kalające polską ziemię padło swoich hieroiv i zabrać je za Zbrucz (po Kamieniec teren należy do Polski). Wtedy polscy Patrioci będą mogli przeznaczyć środki finansowe na pomniki poświęcone Rodakom, ofiarom bestialskich mordów motłochu.