W czwartek na terytorium Polski z Białorusi próbowała dostać się grupa 48 nielegalnych imigrantów. Cudzoziemcy posiadali rosyjskie wizy.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w czwartek na terytorium Polski z Białorusi próbowała dostać się grupa 48 nielegalnych imigrantów. Byli to między innymi obywatele Nigerii, Maroka i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak donosi SG poprzez swoje konto w mediach społecznościowych, cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy.

W środę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 30 cudzoziemców. W grupie znajdowali się obywatele Jemenu, Egiptu i Syrii. Do Polski nielegalnie przedostali się przez płyciznę na rzece Świsłocz. Cudzoziemcy na Białoruś przyjechali z Rosji. Wszystkie osoby zostały zatrzymane.

Straż Graniczna ujawniła nielegalnych imigrantów również na granicy z Litwą, 12.07 ujawniono 7 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski przez polsko – litewską granicę. Zatrzymano kuriera, który ich przewoził.

Siedmiu cudzoziemców (obywateli Iraku) i przewożącego ich kuriera (obywatela Syrii) zatrzymał patrol z Placówki SG w Sejnach. Wszyscy Irakijczycy posiadali przy sobie przepustki z ośrodka dla cudzoziemców na Litwie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ujawnienie nielegalni migranci przekazani zostaną w ramach readmisji stronie litewskiej. Natomiast przewożący ich Syryjczyk pozostaje w dyspozycji Placówki SG w Sejnach.

Przypomnijmy, że funkcjonariusze Straży Granicznej we współpracy z Policją w ramach działań koordynowanych przez Europol rozbili w środę transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów-obywateli państw Bliskiego Wschodu z Białorusi do krajów Europy Zachodniej.

Funkcjonariusze SG działali w ramach powołanej w lutym 2022 r. przez Europol operacyjnej grupy zadaniowej (OTF) Flow. W jej skład wchodzili przedstawiciele służb z Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Polski. Ta specjalna grupa operacyjna została utworzona w celu wsparcia organów krajowych w zwalczaniu zwiększonej działalności w zakresie przemytu migrantów z Białorusi do UE.

Wspólne działania służb polskich i zagranicznych przeprowadzono w środę 13 lipca br. w ramach tzw. Common Action Day, symultanicznie w kilku państwach członkowskich UE. W ich wyniku zatrzymano 10 osób w Polsce oraz jedną w Wielkiej Brytanii na podstawie niemieckiego nakazu. Łącznie przeszukano 28 miejsc (22 w Polsce , 4 na Litwie i 2 w Niemczech). W ramach przeszukań zatrzymano sprzęt elektroniczny, różne dokumenty, dowody przekazania pieniędzy i gotówkę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz