Zdaniem niemieckiego dziennika polski rząd będzie się mścił za upokorzenie jakiego doznał podczas brukselskiego szczytu.

Christoph Schlitz w internetowym wydaniu gazety stwierdza, że miniony tydzien nie był dobrym czasem dla Europy, którą trapią głębokie podziały. Zdaniem autora reelekcję Donalda Tuska, pomimo sprzeciwu Polski jest przykładem takiego braku jedności. Stwierdza: Merkel and Co. doprowadzili do zwarcia szeregów i do izolacji polskiej premier Beaty Szydło, co sprawiło, że musiała wyjechać z Brukseli jako przegrana.

CZYTAJ TAKZE:
Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej
Waszczykowski po szczycie UE: Zderzyliśmy się z dużą dozą nielojalności i kłamstwa

Wedlug autora Die Welt nie można założyć, że incydent będzie tylko epizodem. Jego zdaniem ta sprawa będzie miała daleko idące konsekwencje, dla Polski i dla Unii Europejskiej. […] Doprowadzi ona do dalszego podziału w polskim społeczeństwie, stworzy przestrzeń dla antyeuropejskich uprzedzeń i pozwoli silnemu człowiekowi Jarosławowi Kaczyńskiemu na zintensyfikowanie kampanii przeciwko UE.Niemiecki publicysta pyta wręcz: Czy warto było za taką cenę ponownie wybierać przeciętnego szefa Rady Europejskiej Tuska?

Schlitz wskazuje, że Polska ma ogromne znaczenie dla europejskiego współżycia. […] Warszawa dysponuje środkami pozwalającymi, za pomocą weta, wywierać presję na UE. Jego zdaniem Kaczyński bedzie mógł odplacić za lekceważenie podczas negocjacji ws. Brexitu, gdzie będzie już wymagana jednomyślność.

kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mop
  mop :

  Tusk, formalnie jest potomkiem volksdeutschy – (każde z czworga dziadków podpisało VL), zaś etnicznie… Żydem prowincji germańskiej… lgnącym do Niemieckiego Kręgu Kulturowego… Wypowiedź – Zbigniew NOWAK
  ===== Miłość Donka do Angeli… ŻYDOWSKA Wikipedia podaje… Angela Merkel jest w 1/4 Polką. Z domu nazywa się Kasner, a jej dziadkowie pochodzą z Elbląga. Nazwisko jak nazwisko, ale dość znaczna ilość Żydów polskich używała tego nazwiska. Kim jest zatem Merkel? Zbrodnia zdrady stanu volksdeutscha Tuska?
  Nie bez powodu sam Bismarck w 1847 roku powiedział: „Po to pan Bóg stworzył Żydów, żeby szpiegowali w Polsce na rzecz Niemiec”. W Będzinie nawet do tego stopnia, że na 25 radnych 100 % było komunistycznymi Żydami z KPP.

  https://marucha.wordpress.com/2011/03/16/donald-tusk-jest-potomkiem-volksdeutschow-a-etnicznie-zydem-prowincji-germanskiej/

 2. mop
  mop :

  Wybór Donalda Tuska ponownie na szefa Rady Europejskiej to błąd, którego skutkiem będzie pogłębienie podziałów w Unii Europejskiej oraz w Polsce.
  W „Die Welt” ukazał się tekst Christopha Schlitza „Polska weźmie odwet za gorzką porażkę”, w którym autor wskazuje na negatywne skutki wyboruTuska na drugą kadencję na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Jego zdaniem, reelekcja Tuska oznacza pogłębianie podziałów w samej Unii Europejskiej, jak również w Polsce. – Czy za taką cenę warto było ponownie wybierać przeciętnego Tuska na szefa Rady Europejskiej – pyta w tekście Schlitz.
  W dalszej części tekstu Schlitz pisze, że „Merkel i spółka” doprowadzili do zacieśnienia szeregów i wyizolowania polskiej premier. – To sprawiło, że Beata Szydło z Brukseli musiała wyjechać jako przegrana – dodał autor. „Die Welt” komentuje, że Europa Środkowo-Wschodnia staje się coraz bardziej pewna siebie, nie boi się konfrontacji ze „starą Unią”, ale z drugiej strony obawia się dwupoziomowego społeczeństwa w Europie, zwanego „Europą dwóch prędkości”.
  Schlitz zaznacza, że Polska jest krajem znaczącym w Europie i Unii Europejskiej, a decyzja o reelekcji Tuska i wyizolowaniu premier Szydło na brukselskim szczycie może doprowadzić do „dalszych podziałów w społeczeństwie polskim, a także stworzenia coraz większej przestrzeni dla eurosceptycyzmu w Polsce”
  PS… Czeski portal: „Polska jest jednym z najbardziej agresywnych krajów w Unii Europejskiej, który na wzór nazistowskich Niemiec chce dokonać ataku na Rosję i wypowiedzieć jej wojnę. Dlatego nikogo nie dziwi, że prezydentem Unii Europejskiej został nazistowski sukcesor i Kaczor Donald z Polski”.