Die Welt: Porażka Rosji jest priorytetem dla Polski

Polska stoi po stronie Ukrainy, nawet ponad partyjnymi podziałami i pomimo wysokich cen energii – pisze dziennik Die Welt. „Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym więcej osób chciałoby ‘sprawiedliwości’ dla Ukrainy niż ‘szybkiego pokoju’” – zwraca uwagę medium.

Niemiecka gazeta powołuje się na wyniki badania przeprowadzonego przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR), think tanku z siedzibą w Berlinie. Wyniki sondażu wskazują, że pokonanie Rosji jest dla Polski wyższym priorytetem niż dla jakiegokolwiek innego kraju. „Polska, która zawsze ostrzegała przed agresywną Rosją, jest uważana za najważniejszego europejskiego zwolennika Ukrainy. Kraj ten przyjął największą liczbę z ponad siedmiu milionów Ukraińców, którzy uciekli z kraju po 24 lutego. Dostarcza ciężką broń i jest za ostrzejszymi sankcjami wobec Rosji. Z polskiego punktu widzenia wyraźne zwycięstwo Ukrainy i osłabienie Rosji to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa Polski i Europy” – napisał Die Welt w środę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Gazeta zwraca uwagę, że wysokie ceny energii i fakt, że w Polsce zaczyna brakować węgla nie zmieniają nastawienia społeczeństwa w stosunku do wojny Rosji z Ukrainą. „Obawy, że miliony ludzi będą musiały marznąć w miesiącach zimowych, są duże. Paniczne robienie zakupów już się zaczęło. Jedna z najwyższych w Europie stóp inflacji (15,6 proc. w sierpniu) dodatkowo zmniejsza siłę nabywczą Polaków. Niemniej jednak wsparcie dla Ukrainy nie podlega dyskusji” – Deutsche Welle cytuje niemiecki dziennik.

Die Welt zastanawia się, jak to możliwe, że w Polsce nie ma ani protestów, ani apeli o zniesienie sankcji, jak w innych państwach UE? Przywołuje w odpowiedzi słowa Piotra Burasa, szefa warszawskiego biura ECFR. W jego opinii na kryzys energetyczny nakłada się dla Polaków wielka troska o bezpieczeństwo. Sprawia to, że polskie postrzeganie zagrożenia w odniesieniu do tego, co dzieje się na Ukrainie, różni się od panującego na Zachodzie.

Zobacz także: Kanada popiera wniosek Ukrainy o przystąpienie do NATO

„Porażka Rosji ma tak wysoki priorytet, jak w żadnym innym kraju, dlatego Polacy są gotowi ponieść także negatywne konsekwencje” – podkreśla Buras.

Dziennik zwraca uwagę, że Polska stoi po stronie Ukrainy, nawet ponad partyjnymi podziałami.

Zobacz także: Rusza import gazu przez Baltic Pipe

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz