Ukraińscy artylerzyści otrzymają z Danii 19 instalacji artyleryjskich Caesar.

Jak poinformował portal fmn.dk, rząd Danii uzyskał szerokie poparcie parlamentu w sprawie przekazania Ukrainie systemów artyleryjskich. Ukraińscy artylerzyści otrzymają z Danii 19 instalacji artyleryjskich Caesar.

Samobieżne jednostki Caesarzostaną bezpłatnie przekazane Ukrainie przez duńskie ministerstwo obrony. Wraz z nimi Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają program szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych.

Równolegle z darmowym przekazaniem rząd od razu rozważy możliwość szybkiego pozyskania nowych instalacji. „To bardzo duża i znacząca darowizna. Byliśmy w stałym kontakcie z Ukraińcami, w szczególności w sprawie artylerii Caesari cieszę się, że teraz otrzymaliśmy szerokie poparcie parlamentu, aby przekazać je na walkę o wolność Ukrainy” – powiedział minister obrony Jakob Ellemann-Jensen.

Jednocześnie minister obrony wspomniał, że system może mieć pewne problemy techniczne. „Nie ma wątpliwości, że jest potrzebny, nawet jeśli nadal występują problemy techniczne z systemem” – powiedział minister.

Trzeba będzie je rozwiązać we współpracy z producentem i Ukrainą i w Kijowie o tym wiedzą. „Mimo tych problemów Ukraina poprosiła o artylerię” – powiedział duński rząd.

Przypomnijmy, że w czwartek premier Szwecji Ulf Christersson poinformował, że jego kraj dostarczy Ukrainie armatohaubice Archer 155 mm i bojowe wozy piechoty CV90.

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają kołowe haubice 155 mm Archer, chociaż szwedzcy urzędnicy nie podali dokładnej liczby dział samobieżnych, które zostaną wysłane na Ukrainę.

Wiadomo jednak, że będą to haubice spośród tych, które wcześniej planowała pozyskać Norwegia. Jednak obecnie dostępnych jest tylko 20 takich systemów, ponieważ 4 są wykorzystywane do celów szkoleniowych i marketingowych. Szwedzkie media sugerują, że Ukraina otrzyma dywizję 12 Archerów.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz