W duńskich księgarniach ukazała się książka „Warszawa 1920 – Nieudana próba Lenina opanowania Europy”. Jest to tłumaczenie wydanej w 2008 r. pracy brytyjskiego historyka polskiego pochodzenia Adama Zamoyskiego.

To zarazem pierwsza publikacja w języku duńskim szerszej pracy na temat zapomnianej na ogół w krajach Europy Zachodniej wojny polsko – bolszewickiej.
Dzieje się tak mimo, że jak stwierdza Bent Jensen – autor recenzji zamieszczonej w największym dzienniku kraju „Jyllands Posten” – Polacy w 1920 roku uratowali Europę przed komunizmem. Stara się on też wyjaśnić przyczyny takiej amnezji. Jego zdaniem wielu historyków zachodnich uległo wpływom historiografii radzieckiej, która celowo lekceważyła znaczenie tej wojny i Bitwy Warszawskiej, a II Wojna Światowa zatarła jej skutki. Reszty dokonały sceptycyzm wobec krajów Wschodniej Europy i wpływ lewicowych poglądów.
Autora recenzji zaskoczyła wielość historycznych postaci, które uwikłane były w ten zbrojny konflikt. Dlatego wylicza je od Lenina, Stalina, Trockiego i Dzierżyńskiego po Winstona Churchilla i młodego jeszcze wówczas Charlesa de Gaullea zachęcając w ten sposób duńskiego czytelnika do lektury.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz