Zapadły wyroki w sprawie organizowania nielegalnej migracji cudzoziemcom przez czterech Ukraińców.
Jak poinformowała w środę Straż Graniczna, zapadły wyroki w sprawie organizowania nielegalnej migracji cudzoziemcom przez czterech Ukraińców, działających na terenie trzech województw – lubuskiego, śląskiego i łódzkiego.
Wyroki to efekt śledztwa prowadzonego od marca 2024 r. przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Kaliszu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kępnie. Działania doprowadziły do zatrzymania i skazania czterech Ukraińców, organizatorów nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy oraz granic Unii Europejskiej. Osoby działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zapewniały cudzoziemcom środki transportu głównie z rejonu granicy z Białorusią do krajów Europy Zachodniej. Jak ustalili śledczy skazani zorganizowali w ten sposób przekroczenie wbrew przepisom granicy Polski dla 75 cudzoziemców pochodzących m. in. z Afganistanu, Syrii i Gruzji.
Oskarżonym sąd wymierzył kary od 1 roku i 6 miesięcy do 2 lat bezwzględnego więzienia, grzywny w kwocie blisko 14 tys. zł, przepadek równowartości otrzymanej korzyści majątkowej w kwocie 5 tys. dolarów amerykańskich i 200 euro oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Z zebranego w sprawie materiału wynika, że organizatorzy nielegalnej migracji działali od kwietnia do listopada 2023 roku.
W minionym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu zatrzymali sześciu cudzoziemców za naruszenie przepisów pobytowych w naszym kraju. To obywatele Gruzji, Wietnamu, Indii, Kolumbii i Tadżykistanu.
„Ogółem skontrolowano 142 osoby, z których sześcioro – obywateli Gruzji, Wietnamu, Indii, Kolumbii i Tadżykistanu nie posiadało uregulowanego statusu pobytowego w Polsce – innymi słowy cudzoziemcy nie mieli wiz lub innych dokumentów, które uprawniałyby ich do legalnego pobytu w naszym kraju” – podaje SG.
Co więcej, w trakcie czynności wobec obywateli Wietnamu, Indii i Tadżykistanu stwierdzono, że legitymują się kartami pobytu: węgierskimi i litewską, które figurowały w systemie teleinformatycznym SIS II, jako zastrzeżone.
Pięciu z zatrzymanych cudzoziemców otrzymało decyzje o zobowiązaniu do powrotu z orzeczeniem dobrowolnego terminu powrotu do kraju pochodzenia wynoszącym 30 dni oraz zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz państw obszaru Schengen na okres od 6 miesięcy do 1 roku.
Jak podkreśla SG, od początku tego roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu przeprowadzili ponad 1 342 kontroli legalności pobytu cudzoziemców, podczas których skontrolowali 4 888 cudzoziemców, czego efektem było zatrzymanie 84 osób, ignorujących przepisy pobytowe w naszym kraju.
Czytaj także: Imigranci z Uzbekistanu, Turcji i Gruzji przebywali w Polsce nielegalnie. Zajmowali się przewozem „na aplikację”
Kresy.pl/SG
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!