W sobotę z Chin do Czech wróciła delegacja kancelarii prezydenta Milosza Zemana, która miała wyjaśnić, co się stało z jego oficjalnym doradcą ekonomicznym, szefem firmy CEFC Ye Jianmingiem.

Do Państwa Środka pojechali szef kancelarii prezydenta Vratislav Mynarz, doradca prezydenta Martin Nejedly i czeski przedstawiciel w firmie CEFC Jaroslav Tvrdik. Po powrocie do kraju Mynarz przekazał informację, że najpierw z wynikami podróży zapoznany zostanie prezydent. Informacje o ustaleniach zespołu zostaną przekazane opinii publicznej na początku przyszłego tygodnia.

Według nieoficjalnych informacji Ye Jianming miał zostać aresztowany w połowie lutego, jednak ani CEFC, ani władze Chin nie potwierdziły tego. Czeskie media podały, że telefon doradcy Zemana przestał działać a jego współpracownicy mieli nabrać wody w usta. Spekuluje się, że Ye Jianming usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw gospodarczych, jednak nie wiadomo, czy są one związane z działalnością firmy w Czechach.

ZOBACZ TAKŻE: Gorzej z polskim eksportem do Chin – wyprzedzają nas Węgrzy i Czesi

CEFC to jedna z największych chińskich firm z siedzibą w Szanghaju. Jej działalność związana jest m. in. z energetyką, ropą i gazem. Praga kilka lat temu została wybrana na główną siedzibę firmy dla środkowoeuropejskich interesów.

Ye Jianming jest doradcą ekonomicznym prezydenta Zemana od 2015 roku. Miał współpracować z kancelarią prezydenta przy organizacji podróży Zemana do Chin, która, jak twierdziły czeskie media była przejawem czeskiej uległości wobec gospodarzy.

Kresy.pl / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply