W sobotę z Chin do Czech wróciła delegacja kancelarii prezydenta Milosza Zemana, która miała wyjaśnić, co się stało z jego oficjalnym doradcą ekonomicznym, szefem firmy CEFC Ye Jianmingiem.

Do Państwa Środka pojechali szef kancelarii prezydenta Vratislav Mynarz, doradca prezydenta Martin Nejedly i czeski przedstawiciel w firmie CEFC Jaroslav Tvrdik. Po powrocie do kraju Mynarz przekazał informację, że najpierw z wynikami podróży zapoznany zostanie prezydent. Informacje o ustaleniach zespołu zostaną przekazane opinii publicznej na początku przyszłego tygodnia.

Według nieoficjalnych informacji Ye Jianming miał zostać aresztowany w połowie lutego, jednak ani CEFC, ani władze Chin nie potwierdziły tego. Czeskie media podały, że telefon doradcy Zemana przestał działać a jego współpracownicy mieli nabrać wody w usta. Spekuluje się, że Ye Jianming usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw gospodarczych, jednak nie wiadomo, czy są one związane z działalnością firmy w Czechach.

ZOBACZ TAKŻE: Gorzej z polskim eksportem do Chin – wyprzedzają nas Węgrzy i Czesi

CEFC to jedna z największych chińskich firm z siedzibą w Szanghaju. Jej działalność związana jest m. in. z energetyką, ropą i gazem. Praga kilka lat temu została wybrana na główną siedzibę firmy dla środkowoeuropejskich interesów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ye Jianming jest doradcą ekonomicznym prezydenta Zemana od 2015 roku. Miał współpracować z kancelarią prezydenta przy organizacji podróży Zemana do Chin, która, jak twierdziły czeskie media była przejawem czeskiej uległości wobec gospodarzy.

Kresy.pl / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz