Ewakuację Polaków z ogarniętego wojną Jemenu przeprowadzono dzięki pomocy Chin i Rosji, które wywożą stamtąd swoich obywateli. W Jemenie pozostało jednak jeszcze kilkunastu Polaków.

Wczoraj informowaliśmy, że nasi rodacy wydostali się z jemeńskiego portu Aden dzięki pomocy Chińczyków. W czwartek popołudniu chińska fregata Linyi typu 054A zabrała z ogarniętego konfliktem Jemenu 225 obcokrajowców, w tym czterech Polaków i skierowała się do Dżibuti. Wcześniej do zabezpieczenia operacji ewakuacji prawie 600 swoich obywateli w głębi lądu wykorzystano pododdział specjalny chińskiej policji.

Także wczoraj wieczorem na lotnisku Warszawa- Okęcie wylądował samolot z 20 Polakami ewakuowanymi z Jemenu, m.in. pilotami zatrudnionymi tam na kontraktach. Zdecydowali się oni wracać do Polski przez Moskwę wraz z Rosjanami, Ukraińcami i Białorusinami, samolotem Ił-62 należącym do rosyjskiego resortu obrony.

Polskie służby konsularne współpracowały w trakcie ewakuacji z Rosjanami i Chińczykami. Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak zapewniła, że ewakuowanym Polakom będą pomagać przedstawiciele MSW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Polskie MSZ podziękowało władzom Chin oraz Federacji Rosyjskiej za ewakuację w sumie 24 polskich obywateli.

Rosyjski Ił-62M. Fot. structure.mil.ru

Chińska fregata Linyi, typ 054A. Fot. flickr.com

Chińska fregata Linyi, typ 054A w trakcie ćwiczeń. Fot. freewebs.com

tvp.info / dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    rudy :

    W Polsce organizują się grupy paramilitarne do obrony przed agresją Putina. Tym czasem Polaków z Jemenu ewakuują „kacapy” i „komuniści”. A gdzie tym czasem jest NATO i nasz obrońca USA? Pomaga Arabii Saudyjskiej w bombardowaniu Jemenu. Dobrych mamy przyjaciół…