W sobotę 16 maja ma odbyć się w Warszawie kolejny strajk przedsiębiorców. We wtorek część górników zapowiedziała udział w proteście. Do tej pory koronawirusa potwierdzono u ponad tysiąca przebadanych górników. Dodatkowo, zakażonych jest ponad 650 krewnych górników. Wielu z nich będzie zmuszonych odbyć 14 – dniową kwarantannę. Zdaniem części z nich świadczy to o tym, że „plan likwidacji górnictwa będzie domknięty”. Sytuacja ma związek z faktem, że w ostatnich dniach śląskie kopalnie stały się ogniskiem wirusa.

Z przesiewowych testów robionych od zeszłego czwartku w śląskich kopalniach wynika, że zakażonych jest już ponad 1000 górników – informuje portal „RMF24”. Wielu pracowników kopalń będzie musiało odbyć 14 – dniową kwarantannę. „14 dni w zamknięci które może być przedłużane. Po miesiącu, czy 2 nie będziemy już mieli po co wracać na kopalnie. Plan likwidacji górnictwa będzie domknięty” – czytamy na profilu „Górnicza Brać” na Facebooku. Górnicy zapowiadają udział w strajku przedsiębiorców, który ma się odbyć w sobotę 16 maja w Warszawie.

Sytuacja ma związek z faktem, że w ostatnich dniach śląskie kopalnie stały się ogniskiem wirusa. W związku z tym wiele kopalni wstrzymało pracę, a niektórzy górnicy wraz z rodzinami musieli udać się na przymusową 14 – dniową kwarantannę. Na Śląsku odnotowano do tej pory 4345 przypadków zakażenia koronawirusem. Jak pisaliśmy, m.in. z tego powodu rozważane było nawet łagodzenie obostrzeń w „dwóch prędkościach”.

„Panowie i Panie teraz jest ostatni moment kiedy możemy pokazać swoje niezadowolenie. Niebawem większość górników wraz z rodzinami wyląduje na kwarantannach” – czytamy na profilu „Górnicza Brać”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na Facebooku powstało także wydarzenie – „Wsparcie ze Śląska”. Organizatorzy namawiają górników do udziału w proteście przedsiębiorców. „Przedsiębiorcy już tam są. Musimy się zjednoczyć ponad podziałami” – czytamy.

„Jeśli damy się zamknąć na Śląsku, to przyślą do pilnowania nas Oddziały WOTu ściągnięte z końca Polski (naszych chłopców tu nie dadzą, bo Ślązak Ślązaka nie skrzywdzi), oddziały policji też sprowadzą” – dodano.

Udziału w proteście nie przewidują związki zawodowe. „Nie wybieramy się w najbliższym czasie do Warszawy. To nie jest dobry moment na tego typu protesty” – oświadczył Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80, w rozmowie z portalem „Śląski Biznes”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, we wtorek liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce wzrosła o 595. To najwyższy dobowy wzrost liczby zakażonych od początku epidemii. Prawie połowa nowych zachorowań przypada na woj. śląskie, gdzie przeprowadzane były badania przesiewowe wśród górników i ich rodzin.

Do sytuacji na Śląsku odniósł się podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. „Chcę powiedzieć z całą mocą, że nie tylko nie zamierzamy zamykać województwa śląskiego, ale wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym wspaniałym rodakom na Śląsku, w Zagłębiu, w całym województwie śląskim, które rzeczywiście jest bardzo mocno dotknięte koronawirusem. Ta pomoc tam płynie, będzie płynąć coraz szerzej” – oświadczył.

Na Śląsku odnotowano do tej pory 4345 przypadków zakażenia koronawirusem.

Zobacz także: 18 maja ruszy kolejny etap łagodzenia obostrzeń. Otwarte zostaną między innymi salony kosmetyczne i lokale gastronomiczne

slaskibiznes.pl / rmf24.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz