Rosyjska „Nowaja Gazieta” dotarła do informacji o masowych aresztowaniach homoseksualistów, lub osób podejrzewanych o takie skłonności, w Czeczenii. Do aresztowań miało dojść pod koniec marca br.

Według gazety posiada ona dowody świadczące o zatrzymaniu przez czeczeńskie władze ponad 100 osób. Twierdzi także, że zna dane personalne trzech osób, które zabito po uwięzieniu, jednak „ofiar jest dużo więcej”. „Nowaja Gazieta” utrzymuje, że doniesienia o aresztowaniach miały być potwierdzone przez szereg źródeł: od MSW, przez źródła w administracji przywódcy republiki, UFSB Czeczenii, czeczeńskiej prokuraturze, aż po aktywistów LGBT.

W rzadkich przypadkach zatrzymanych zwalniano „z braku dowodów”.

Jest możliwe, że akcja czeczeńskich służb przeciwko homoseksualistom jest związana z uaktywnieniem się organizacji LGBT na północnym Kaukazie – w marcu planowały one zorganizować kilka parad gejowskich w tym regionie.

Brytyjski Daily Mail relacjonując rewelacje „Nowej Gaziety” napisał, że władze Czeczenii „otwarły pierwszy obóz koncentracyjny dla homoseksualistów od czasów Hitlera”.

Daily Mail pisze, że rzecznik Ramzana Kadyrowa Alwi Karimow zaprzeczył doniesieniom „Nowej Gaziety”. Nie można aresztować albo represjonować ludzi, których w republice nie ma – powiedział rzecznik.

CZYTAJ TAKŻE: Czeczenia: atak dżihadystów na bazę rosyjskiej Gwardii Narodowej

Kresy.pl / Nowaja Gazieta / Daily Mail
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz