W przeddzień rocznicy wydarzeń, które doprowadziły do śmierci cywilów w podlaskiej miejscowości Zaleszany pojawił się w niej wiceprzewodniczący izby wyższej białoruskiego parlamentu – Rady Republiki.

Wizyta zastępcy przewodniczącego Rady Republiki Białoruś Anatolija Isaczenki w Zaleszanach nastąpiła już we wtorek. Według portalu „Gazety Wyborczej” białoruski polityk powstrzymał się przed ostrymi wypowiedziami. Zaś białoruska redakcja Polskiego Radia informuje, że złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym cywilne ofiary akcji oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jesteśmy winni pamięć tym zamordowanym. A katom trzeba przypominać, że są katami” – powiedział w środę wicemarszałek Sejmu. Obok niego na głównych uroczystościach rocznicowych pojawili się w środę w dawnych Zaleszanach inni politycy lewicy: Adrian Zandberg z partii Razem oraz przedstawiciel miejscowej mniejszości białoruskiej oraz poseł SLD  Eugeniusz Czykwin.  „To jest ten dzień, w którym trzeba bardzo jasno i zdecydowanie powiedzieć: to, co dokonało się w Zaleszanach i innych miejscowościach, tutaj to jest zbrodnia ludobójstwa. Niewinni ludzi zginęli dlatego, że wyznawali inną wiarę i mówili innym językiem” – powiedział Zandberg.

29 stycznia 1946 r. w czasie akcji oddziału NZW pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa „Burego” w Zaleszanach zginęło 16 osób w tym siedmioro dzieci. Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej ocenił te działania jako mające cechy ludobójstwa, lecz w innej opinii pracownicy IPN ocenili, że pacyfikacja była spowodowana względami politycznymi, a nie narodowościowymi, to jest posądzeniem mieszkańców Zaleszan o współpracę z władzami komunistycznymi. Niektórzy polscy historycy uważają, że akcja oddziału NZW była wymierzona w mieszkających w Zaleszanach współpracowników organów bezpieczeństwa zaś pozostałe osoby miały zginąć przypadkowo.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W zeszłym roku w uroczystościach rocznicy tragedii wzięli udział przedstawiciele Ambasady Republiki Białoruś w Warszawie i Konsulatu Generalnego. Dwa tygodnie potem pojawił się tam były premier i przewodniczący Rady Republiki Białoruś Michaił Miasnikowicz.

polskieradio.pl/bialystok.wyborcza.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz