Co dalej z kryzysem?

W dniach 18-19 października w Brukseli odbywa się posiedzenie Rady Europejskiej. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wraz z innymi liderami państw UE dyskutuje o możliwych, skutecznych środkach przeciwdziałania kryzysowi w strefie euro i możliwościach rozwoju ekonomicznego Unii Europejskiej.

Zebrani na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej doszli do wspólnego mianownika: Należy wzmacniać europejski sektor finansowy i kontrolę nad bankami eurolandu, oddając je pod nadzór Centralnego Banku Europejskiego, i stymulować państwa do ściślejszych więzów w sprawach koordynacji polityki ekonomicznej.

Przewodniczący Herman van Rompuy zaznaczył, że należy ukierunkować przyszłe prace nad dalszą integracją na płaszczyźnie polityki budżetowej i gospodarczej. Celem samego posiedzenia jest danie nowego impulsu dla toczących się obecnie prac nad ważnymi wnioskami ustawodawczymi w zakresie jednolitego mechanizmu nadzorczego dla sektora bankowego. Banki mają być legitymowane zgodnie z prawem demokratycznym.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskait? powiedziała, że Litwa wspiera wszystkie środki, które mają pomóc państwom europejskim, w tym Litwie, jak najszybciej wybrnąć z kryzysu. Litwa nie będzie się jednak spieszyła, by dołączyć do jakichkolwiek posunięć prawnych, dopóty dopóki nie zostaną dopracowane wszystkie szczegóły ustawodawcze.

Prezydent Litwy, podobnie jak obecny na spotkaniu Prezes Rady Ministrów RP Donald Tusk, podkreśliła, że nadzór finansowy nad bankami musi gwarantować równe prawa i obowiązki wszystkim uczestnikom, także państwom spoza strefy euro. Prezydent zaznaczyła, że bez jasnych zasad, które będą dawały równe prawa i równe obowiązki, trudno jest wypowiedzieć się po stronie jakiejkolwiek koncepcji, a już tym bardziej podpisać konkretny dokument.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply